RAPORT

Pogarda

„Poczet przedsiębiorców polskich” - o polskiej gospodarce na przestrzeni dziejów

Najnowsze

Popularne

W każdej epoce znaleźć można wyjątkowe postacie, które przyczyniły się do rozwoju gospodarczego Polski. O takich ludziach opowiada „Poczet przedsiębiorców polskich”.

„Polska gospodarka w czołówce europejskiej”. Kolejny kwartał z dużym wzrostem PKB

Produkt Krajowy Brutto w III kwartale 2018 r. wzrósł o 5,1 proc. rok do roku – wynika z flash szacunku Głównego Urzędu Statystycznego. Dane GUS...

zobacz więcej

Gościem porannego programu TVP Info „Wstaje dzień” był Marcin Rosołowski, współautor książki „Poczet polskich przedsiębiorców”.

– Przez ostatnie 30 lat, czyli w czasie, kiedy budujemy i budowaliśmy gospodarkę rynkową, nie powstało żadne popularne opracowanie przybliżające Polakom dzieje przedsiębiorców polskiej gospodarki – powiedział.

– Wiosną zeszłego roku powstał pomysł, żeby na stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości przygotować książkę, która w biogramach polskich przedsiębiorców, ludzi polskiej gospodarki, przybliży kilkaset lat barwnych, bardzo ciekawych dziejów polskiej gospodarki, polskiego pieniądza – dodał.

Jak podkreślono podczas rozmowy, pierwszymi obszarami, w których Polacy mogli się wykazać, były przede wszystkim pieniądze, zboże, sól i kapitał ludzki. – W czasie ostatnich Jagiellonów powstawały fortuny oparte na, jak byśmy dzisiaj powiedzieli, nowoczesnej gospodarce pieniężnej, pożyczkach i operacjach finansowych – oznajmił Rosołowski.

Dodał, że „jednym z przykładów znakomitych finansistów był Jan Zamoyski, którego znamy jako męża stanu i znakomitego polityka”.

– Mamy pełen konglomerat. Od ludzi z polskich rodzin poprzez osoby pochodzenia niemieckiego, żydowskiego czy włoskiego. Oni wszyscy asymilowali się i większość z nich czuła się Polakami – zauważył Rosołowski.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej