Przejechał samobójcę, dostanie odszkodowanie. Maszynista zawarł ugodę z ubezpieczycielem

Wspomnienia po wypadku pozostają na całe życie – podkreślają kolejarze (fot. arch.PAP/DPA, zdjęcie ilustracyjne)

70 tys. euro odszkodowania z OC prawdopodobnego samobójcy otrzyma niemiecki maszynista, który uczestniczył w wypadku. Doznał wówczas szoku i nie mógł pracować w pełnym wymiarze. Jak podkreślają pracownicy kolei, wspomnienia po takim zdarzeniu pozostają na całe życie.

„Alarm!”: Maszyniści kolejowi – kaci z przypadku

Mówi się o nich, że są „katami z przypadku”, „mordercami mimo woli”. Kolejowi maszyniści żyją z piętnem śmierci. Niewielu jest takich, którzy w...

zobacz więcej

Był czwartek, 28 listopada 2013 r. Walter N. (imię maszynisty zostało zmienione) prowadził tego dnia pociąg osobowy z Ratyzbony do Monachium w Bawarii, w Niemczech. Na stacji we Fryzyndze pod pociąg dostał się 70-letni mieszkaniec tego miasta. Prawdopodobnie zrobił to celowo.

Maszynista długo dochodził do siebie. Doznał szoku, miał traumę, kilkakrotnie musiał iść na zwolnienie. Po wszystkim uznał, że powinien uzyskać odszkodowanie - za doznane cierpienia, za utracone zarobki - a także dodatek do emerytury.

Walter N. oszacował swoje roszczenie na 100 do 150 tys. euro i zgłosił się do towarzystwa, w którym prawdopodobny samobójca wykupił ubezpieczenie OC, jak i do jego brata. Ten ostatni odrzucił spadek, co uchroniło go od odpowiedzialności.

Prawnicy ubezpieczyciela wskazali, że nie udowodniono, iż ofiara wypadku w istocie chciała popełnić samobójstwo, a wykazanie tego może być skomplikowane. Ostatecznie jednak obie strony zawarły przed sądem ugodę, na mocy której maszynista ma otrzymać 70 tys. euro, czyli ok. 300 tys. złotych odszkodowania.

Problem traumy związanej z samobójstwami na torach dotyka maszynistów również w Polsce. – Najczęściej gdy samobójca stoi w pozycji wyprostowanej bądź wbiega, to ciało po uderzeniu rozbryzguje się na czole pociągu. Krew, tkanka trafia nawet na szybę – mówił w programie „Alarm!” TVP1 Jarosław Kotwica, kontroler ds. ruchu w Oddziale Wielkopolskim POLREGIO.

źródło:
Zobacz więcej