RAPORT

Tusk kontra Tusk

Tommy Robinson zbanowany na Facebooku. Powód – „zorganizowany hejt”

Establishment chce mnie zupełnie usunąć ze sfery publicznej – mówi Robinson(fot. REUTERS/Simon Dawson)
Establishment chce mnie zupełnie usunąć ze sfery publicznej – mówi Robinson(fot. REUTERS/Simon Dawson)

Facebook usunął prywatny profil, publiczny fanpage i konto na Instagramie Tommy’ego Robinsona, założyciela Angielskiej Ligi Obrony i przeciwnika islamizacji. Społecznościowy gigant oskarża Robinsona o nawoływanie do przemocy wobec muzułmanów. Robinson twierdzi, że to kara za opublikowany przez niego film, w którym wykazuje, że media głównego nurtu demonizują jego osobę.

„Mamy do czynienia z cenzurą”. Konto działaczki AfD zablokowane na kilka godzin

Działaczka AfD Beatrix von Storch uważa, że ma do czynienia z „cenzurą”, ponieważ jej konto zostało tymczasowo zablokowane. Po wejściu w życie...

zobacz więcej

„Na stronie Tommy’ego Robinsona wielokrotnie łamano nasze standardy umieszczając na niej materiały, w których używano języka dehumanizującego muzułmanów i nawoływano do przemocy wobec nich” – tłumaczył Facebook likwidację fanpage’a posiadającego ponad milion obserwujących.

Robinson, któremu w podobny sposób w 2018 r. roku usunięto konta na Twitterze i PayPalu, oświadczył, że nie został poinformowany o decyzji Facebooka i ocenił, że „skorumpowane media i establishment” starają się „uciszyć wszelki sprzeciw wobec ich globalistycznych planów”.

– Skoro nie poskutkowało umieszczenie mnie w więzieniu i próba zabójstwa, gdy nie poskutkowała zniszczenia mojego dobrego imienia poprzez fałszywe oskarżenia w mainstreamowych mediach, teraz establishment chce mnie zupełnie usunąć ze sfery publicznej – oświadczył Robinson.

– Nie mnie cenzorujecie; cenzorujecie opinię publiczną, nie pozwalając jej słuchać, co mam do powiedzenia. Ten atak na wolność słowa trwa na całym świecie – dodał.

Gowin o ACTA 2: Niebezpieczeństwo cenzury i ograniczenia wolności w sieci

Przegłosowanie przez Parlament Europejski dyrektywy ACTA 2 spotkało się z krytyką wielu środowisk. – Niebezpieczeństwo sprowadza się do...

zobacz więcej

Zdaniem Mohammeda Shafiqa, prezesa Fundacji Ramadan, blokada jest uzasadniona, gdyż „ciągła obecność Tommy’ego Robinsona w social mediach” wzbudzała niepokój społeczności muzułmańskiej.

– Tu nie chodzi o wolność słowa czy uciszanie krytycznych głosów. Tu chodzi o mowę nienawiści i faktyczną nienawiść wobec określonej społeczności – dodał.

Shafiq dodał, że skontaktował się z przedstawicielami Google’a i Youtube’a, wzywając ich do podjęcia analogicznych kroków.

Blokada kont nastąpiła kilka dni po tym, jak Robinson miał umieścić nagranie, w którym, w stanie upojenia alkoholowego, wygłasza rasistowskie uwagi. Robinson przyznał, że był wówczas „bardzo pijany”, dodał jednak, że udostępnił nagranie jedynie znajomym.

Na innym filmie Robinson miał zaatakować 16-letniego Syryjczyka. Oblewał go wodą i straszył, że utopi. Mężczyzna twierdził, że imigrant miał być agresywny wobec trójki angielskich dziewcząt i jednego chłopaka.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej