Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

Ukraina planuje ekshumacje polskich ofiar zbrodni w Hucie Pieniackiej

Według strony ukraińskiej, w Polsce podaje się zawyżoną liczbę ofiar zbrodni (fot. arch.PAP/Darek Delmanowicz)

Ukraina planuje ekshumacje polskich ofiar tragedii w Hucie Pieniackiej, by ustalić dokładną liczbę ludzi, którzy w niej zginęli – poinformowała ukraińska redakcja Radia Swoboda. Według strony ukraińskiej w Polsce podaje się zawyżoną liczbę ofiar zbrodni.

Ambasada RP wystosowała notę protestacyjną ws. prób relatywizacji zbrodni w Hucie Pieniackiej

Ambasada RP w Kijowie wystosowała notę protestacyjną do MSZ Ukrainy w związku z próbami relatywizacji zbrodni w Hucie Pieniackiej – poinformowała...

zobacz więcej

Ukraińscy historycy twierdzą, że zginęło tam ponad 200 osób – informuje Radio Swoboda. Śledztwo Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie wykazało, że zamordowanych zostało wtedy ok. 850 osób.

– Planujemy przeprowadzenie badań w tym roku. Według informacji miejscowej ludności i z badań ukraińskich historyków pomnik w Hucie Pieniackiej stoi w symbolicznym miejscu. Szczątki mogą znajdować się w odległości 100-200 metrów od niego. Jednoznacznie będzie tam mniejsza liczba ofiar, niż utrzymuje strona polska – powiedział sekretarz ukraińskiej komisji ds. upamiętnień Swiatosław Szeremeta w rozmowie z radiostacją.

Według Radia Swoboda pozwolenie na przeprowadzenie prac ekshumacyjnych w Hucie Pieniackiej wydało 4 lutego ministerstwo kultury Ukrainy.

Do zbrodni w zamieszkałej przez ludność polską wsi Huta Pieniacka doszło 28 lutego 1944 r. Tego dnia ukraińscy żołnierze 4. Galicyjskiego Pułku Ochotniczego SS (złożonego z ochotników do Dywizji SS „Galizien”), dowodzeni przez niemieckiego dowódcę oraz wspierani przez oddziały Ukraińskiej Powstańczej Armii i członków paramilitarnego oddziału ukraińskich nacjonalistów, dokonali pacyfikacji polskiej ludności – mężczyzn, kobiet i dzieci.

źródło:

Zobacz więcej