RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

W Danii odkryto dobrze zachowany średniowieczny miecz

Zachowany w całości żelazny miecz o długości 1,1 metra pochodzi z XIV wieku i leżał ponad 600 lat w ziemi (fot. Nordjyllands Historiske Museum)
Zachowany w całości żelazny miecz o długości 1,1 metra pochodzi z XIV wieku i leżał ponad 600 lat w ziemi (fot. Nordjyllands Historiske Museum)

W północnej Danii odkryto przypadkowo dobrze zachowany miecz pochodzący z XIV wieku – informuje serwis internetowy The Local. Odkrycia dokonano podczas prac ziemnych związanych z siecią wodociągową przy jednej z ulic miasta Aalborg.

Katedra wystawiona na sprzedaż. Katolicy protestują

Rada parafii katedralnej w Utrechcie (Holandia) wystawiła na sprzedaż budynek katedry, którego utrzymanie jest zbyt kosztowne wobec małej liczby...

zobacz więcej

O znalezisku powiadomiono pracowników Muzeum Historycznego Jutlandii Północnej w Aalborg, którego siedziba znajduje się przy tej samej ulicy Algade.

Jak poinformował archeolog Kenneth Nielsen z tego muzeum, zachowany w całości żelazny miecz o długości 1,1 metra pochodzi z XIV wieku i leżał ponad 600 lat w ziemi - obok najstarszej warstwy brukowanej nawierzchni jednej z głównych ulic miasta.

Według ekspertów miecz cechuje się wyjątkowo wysokim poziomem wykonania, typowym dla mistrzów mieczownictwa i płatnerstwa.

Niezwykłe odkrycie archeologiczne na placu budowy Mieszkania Plus

Na pozostałości osady kultury łużyckiej natrafiono podczas prac wykopaliskowych na działce budowlanej. Powstaje na niej budynek mieszkalny w ramach...

zobacz więcej

Miecz ważący nieco ponad 1 kilogram posiada zmniejszającą wagę podłużną wklęsłość – tzw. zbrocze – na dużej części głowni, a na końcu rękojeści znajduje się kulista głowica, która służyła lepszemu wyważeniu broni.

Miecze tego rodzaju były w średniowieczu drogą bronią, której posiadaczami byli zwykle przedstawiciele zamożniejszej części społeczności.

Naukowcy są zaskoczeni nietypowym miejscem odkrycia miecza. Zwykle tego rodzaju broń jest odkrywana w miejscach pochówku jej właścicieli.

Według K. Nielsena historia tego miecza może mieć związek z okresem niepokojów wewnętrznych i waśni w XIV wieku w dziejach Danii, kiedy duńskie miasta były areną licznych walk i rozruchów.

Właściciel miecza prawdopodobnie został pokonany w ulicznej walce, a w rozgardiaszu miecz mógł upaść w błoto przy ulicy i tam pozostał przez stulecia.

Miecz jest obecnie poddawany zabiegom konserwacyjnym w Muzeum Historycznym Jutlandii Północnej przy ulicy Algade w Aalborg i będzie tam eksponowany, przypadkowo w pobliżu miejsca, gdzie ponad 600 lat temu upuścił go jego właściciel.

źródło:

Zobacz więcej