RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Theresa May: Możemy prosić o opóźnienie brexitu

Wielka Brytania powinna opuścić Unię Europejską o północy z 29 na 30 marca br. (fot. arch. PAP/EPA/VICKIE FLORES

Brytyjska premier Theresa May zapowiedziała we wtorek, że w razie porażki jej projektu umowy wyjścia z UE w zaplanowanym na 13 marca głosowaniu w Izbie Gmin posłowie otrzymają prawo wyboru pomiędzy brexitem bez umowy lub opóźnieniem opuszczenia Wspólnoty.

Brexit może uderzyć w europejski nakaz aresztowania

Po wystąpieniu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej trudniej będzie ściągnąć przestępców do Polski - czytamy w środowej „Rzeczpospolitej”.

zobacz więcej

Szefowa rządu podkreśliła jednak stanowczo, że preferowanym scenariuszem jest opuszczenie UE na podstawie wypracowanej umowy o warunkach wyjścia oraz przyszłej współpracy z Unią Europejską.

– Nie chcę przedłużenia procedury artykułu 50 (traktatu UE); powinniśmy być absolutnie skupieni na tym, aby doprowadzić do wyjścia na mocy porozumienia – oświadczyła.

Wskazała, że gdyby wyjście z UE było opóźnione do lipca lub dłużej, to Wielka Brytania musiałaby wziąć udział w tegorocznych wyborach do Parlamentu Europejskiego. – Jaki sygnał wysłałoby to do ponad 17 mln ludzi, którzy zagłosowali za wyjściem z UE? – pytała May.

Wielka Brytania powinna opuścić Unię Europejską o północy z 29 na 30 marca br.

źródło:

Zobacz więcej