Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

Historyczna umowa między Instytutem Pileckiego a Bundesarchiv. 25 mln stron dokumentów

Instytut Pileckiego i niemiecki Bundesarchiv podpisały porozumienie, na mocy którego do Polski trafi 25 milionów zdigitalizowanych stron dokumentów. To pierwsze i jedyne tego typu porozumienie w historii. – Na pewno nie mamy pełnej wiedzy na temat II wojny światowej. Polska przez długi czas nie prowadziła pełnej polityki archiwalnej. Mamy bardzo słabą orientację w dokumentacji niemieckiej, dlatego w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej doprowadziliśmy do podpisania umowy – powiedziała w TVP Info wiceminister kultury Magdalena Gawin.

Mordercy w togach. Za śmierć rtm. Pileckiego nie odpowiedział nikt

Oświęcim to była igraszka – powiedział podczas ostatniego widzenia z żoną Marią rtm. Witold Pilecki. Były więzień niemieckiego obozu wiedział już,...

zobacz więcej

Jak poinformował resort kultury w komunikacie przesłanym portalowi tvp.info, podpisanie umowy poprzedziły negocjacje na szczeblu rządowym prowadzone przez m.in Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP a Ministerstwem ds. Kultury i Mediów RFN.

„Zbliżającej się rocznicy wybuchu II wojny światowej nie należy traktować wyłącznie w kategoriach upamiętnień i uroczystości. To również okazja i obowiązek podjęcia wysiłku zrozumienia II wojny światowej. Pamięć historyczna bez dostępu do archiwów ulega erozji, jest podatna na manipulacje, tym bardziej, że na naszych oczach odchodzi ostatnie pokolenie pamiętające wojnę” – mówi cytowana w komunikacie inicjatorka podpisania umowy, wiceminister prof. Magdalena Gawin

Jak dodała, podpisanie umowy możliwe było dzięki pomocy MSZ oraz premiera Mateusza Morawieckiego, a także ministra kultury Piotra Glińskiego.

„Jesteśmy naukowcami i położyliśmy nacisk na gromadzenie źródeł do badań” – mówi dr Wojciech Kozłowski, dyrektor Instytutu Pileckiego. „To wielki zaszczyt, że mogłem podpisać tę umowę. Nasze relacje z dr. Michaelem Hollmannem, szefem Bundesarchiv” – wskazują, że właśnie w tym jubileuszowym roku współpraca polsko-niemiecka przebiega w bardzo dobrej atmosferze i wzajemnym zrozumieniu” – dodaje.

Jak poinformowano, 7 marca Instytut Pileckiego podczas konferencji prasowej zaprezentuje szczegółowe informacje o współpracy z Bundesarchiv.

Instytut Pileckiego jest instytucją badawczą, która została powołana, aby prowadzić międzynarodowe badania nad historią XX wieku, upowszechniać historię Polski i regionu oraz stworzyć skomasowane archiwum cyfrowe, gromadzące dokumenty z archiwów polskich i zagranicznych. Dostęp do archiwów – jest jednym z najważniejszych celów placówki – przypomina ministerstwo kultury.


TWÓJ BIEG TROPEM WILCZYM
Bieg Tropem Wilczym doczekał się już siódmej odsłony. Pierwszy z nich zgromadził grupę 50 zapaleńców. W tym roku 3 marca na kilku kontynentach pobiegnie 75 tysięcy ludzi. Wielu z nich po raz kolejny upamiętni w ten sposób Żołnierzy Wyklętych. Jeśli macie wspomnienia z Biegu, które dla Was są wyjątkowe, napiszcie o nich, przyślijcie nam zdjęcia i filmiki obrazujące Wasze wrażenia. Przechowujmy pamięć o naszych bohaterach i pochwalny się, że umiemy oddawać im hołd w każdy dostępny nam sposób.
Czekamy na Twoje wspomnienia. E-mail: twoje@tvp.info, tel: 601 600 100.

źródło:
Zobacz więcej