RAPORT

Wojna na Ukrainie

Rząd PO-PSL wiedział o wyłudzeniach VAT. Kosztowało to państwo 260 mld zł

Jak chcą eksperci, luka VAT za okres rządów PO-PSL przekroczyła 260 mld zł (fot. Shutterstock/Prostock-studio)
Jak chcą eksperci, luka VAT za okres rządów PO-PSL przekroczyła 260 mld zł (fot. Shutterstock/Prostock-studio)

Ujawnione przez portal tvp.info nagranie rozmowy biznesmena Jana Kulczyka z prezesem Najwyższej Izby Kontroli Krzysztofem Kwiatkowskim wpisują się w ciąg sygnałów dowodzących, że świadomość skali wyłudzeń VAT-owskich w okresie rządów PO-PSL była w kręgach polityczno-biznesowych duża. Na nagraniu obaj dyskutują o problemach ze ściągalnością VAT. Jak chcą eksperci, luka VAT za ten okres przekroczyła 262 mld zł.

„Ministerstwo finansów jak dziecko we mgle”. TVP Info ujawnia nagranie rozmowy Kulczyka z Kwiatkowskim

– Moim zdaniem kilka przyczyn się na to nałożyło. Jest intensyfikacja tych kołowrotków VAT-owskich i oni trochę to przespali. Według naszych analiz...

zobacz więcej

W programie „Strefa starcia” w TVP Info wyemitowane zostało kolejne nagranie z warszawskiej restauracji Amber Room, gdzie 10 czerwca 2014 r. spotkali się ówczesny prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski i miliarder Jan Kulczyk. To właśnie w tych latach – kiedy Platforma Obywatelska współrządziła z PSL – dochodziło do miliardowych wyłudzeń podatku VAT.

– Moim zdaniem kilka przyczyn się na to nałożyło. Jest intensyfikacja tych kołowrotków VAT-owskich i oni trochę to przespali. Według naszych analiz ewidentnie za wolno zaczęli reagować na te działania – mówił Kwiatkowski w rozmowie z Kulczykiem. Jak dodawał, „mamy problem (…) trochę nasze ministerstwo finansów [jest] jak dziecko we mgle”.

Resort finansów, inne ministerstwa i urzędy centralne, a w końcu sami premierzy Donald Tusk i Ewa Kopacz, otrzymywali w latach 2008-15 ostrzeżenia od organizacji branżowych zaniepokojonych zagrożeniem, a później faktycznym wyłudzaniem VAT. Mimo to władze nie widziały potrzeby wprowadzania postulowanych przez przedsiębiorców zmian.

W grudniu portal tvp.info dotarł do dokumentów, z których wynika, że już w 2008 r. Polska Organizacja Przemysłu i Handlu Naftowego ostrzegała Ministerstwo Finansów, że istniejące wówczas zasady opodatkowania akcyzą olejów smarowych skutkują stratami w budżecie państwa. POPiHN alarmowała, że odbije się to negatywnie na podmiotach uczciwie płacących podatki.

Przedsiębiorcy alarmowali rząd PO-PSL ws. kradzieży VAT. Bez skutku. Portal tvp.info ujawnia dokumenty

Resort finansów, inne ministerstwa i urzędy centralne, a w końcu sami premierzy Donald Tusk i Ewa Kopacz otrzymywali w latach 2008 – 2015...

zobacz więcej

Z kolei Polska Unia Dystrybutorów Stali już w 2009 r. alarmowała o „rosnącej liczbie przypadków sprzedaży wyrobów stalowych produkowanych w Polsce, a oferowanych nie tylko poniżej cen rynkowych, ale nawet poniżej cen producentów”.

Na nagraniu z 2013 r., do którego dotarł w listopadzie portal tvp.info, słychać, jak Paweł Graś, ówczesny rzecznik rządu, opisuje sposób działania mafii VAT-owskich, przyznając, że przestępcy są bezkarni. Graś stwierdził wtedy, że kradzież VAT jest bardziej opłacalna niż produkcja narkotyków.

– Te oszustwa VAT-owskie, to gdziekolwiek słyszę o temacie zorganizowanej przestępczości w Polsce, to już właściwie nie narkotyki. Produkcja faktur jest lepsza – mówi Maciej Witucki, członek Rady Nadzorczej LOT.

– Absolutnie nie opłaca się już produkcji narkotyków, tylko VAT – odpowiada mu Paweł Graś. – To jest problem, bo to się, wiesz, to jak stonka się przerzuca, wiesz, z obszaru na obszar. Dzisiaj to jest złoto, jutro pręty stalowe, pojutrze wapno, potem olej rzepakowy, potem wiesz, k***a, każdy towar, absolutnie wszystko możesz... – tłumaczy kolegom.

Skumulowana luka VAT za lata 2008-15 wyniosła 262 mld zł. Wzrosła tym samym z 7,1 mld zł w 2007 r. do 50,4 mld zł w 2015, a więc ponad siedmiokrotnie. Takiego wzrostu nie odnotowano w żadnym kraju UE.

Wywiad portalu tvp.info. Mateusz Morawiecki: Odzyskaliśmy sterowność w polityce zagranicznej

– Łączy nas twarda realizacja interesu narodowego i polityka spójności. Niemcy sami przeznaczyli 2000 mld euro na dawne NRD. My również dążymy do...

zobacz więcej

W styczniu przewodniczący komisji śledczej ds. VAT Marcin Horała podawał, że w latach 2008-15 CBA prowadziło zaledwie dziewięć postępowań dotyczących wyłudzeń podatku VAT. Dla porównania w 2017 r., już za rządów PiS, CBA postawiło ponad 3 tys. zarzutów co – jak mówił Horała – „pokazuje skalę różnicy i tego, jak bardzo mało te przestępstwa VAT-owskie były wtedy (w latach 2008-15 – red.) ścigane”.

Walka polskiego rządu z mafiami VAT-owskimi stała się przykładem także dla innych państw. Premier Hiszpanii Pedro Sanchez konsultował się z premierem Mateuszem Morawieckim ws. uszczelnienia systemu podatkowego. Madryt przygotowuje podatek, który uderzy w amerykańskie giganty internetowe; ma też przeciwdziałać „nieuczciwej rywalizacji” między handlem internetowym i tradycyjnym.

– Premier Hiszpanii pytał mnie, jak udało nam się uszczelnić system VAT. Obiecałem, że prześlę mu nasze mechanizmy, instrumenty, systemy, które wdrożyliśmy. Pokazywałem mu nasze dane. W pierwszej chwili nie mógł uwierzyć – mówił w rozmowie z portalem tvp.info premier Morawiecki.

W marcu 2017 r. Komisja Europejska opublikowała raport o sytuacji gospodarczej w Polsce. Eksperci KE potwierdzili tam wcześniejsze analizy polskiego rządu, że poziom przestrzegania przepisów prawa podatkowego, w szczególności w dziedzinie podatku VAT, jest bardzo niski.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej