RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Powstaje pierwszy Śpiewnik Unii Europejskiej. Tylko kilka dni, by zagłosować na polskie piosenki

Śpiewnik Unii Europejskiej ma się ukazać w grudniu (fot. arch.PAP/PA)
Śpiewnik Unii Europejskiej ma się ukazać w grudniu (fot. arch.PAP/PA)

Zostały cztery dni, by zagłosować na piosenki, które trafią do pierwszego Śpiewnika Unii Europejskiej. Znajdą się w nim sztandarowe muzyczne utwory z każdego kraju unijnego. Polskich propozycji jest 47, wytypowały je akademie muzyczne, a do końca lutego głos w sprawie piosenek mają internauci.

Dziesięć lat temu odszedł Marek Grechuta. Wkrótce festiwal jego twórczości

9 października mija 10. rocznica śmierci Marka Grechuty – piosenkarza, kompozytora, mistrza poezji śpiewanej, legendy polskiej estrady. Stworzył...

zobacz więcej

Wśród propozycji znajdują się tradycyjne pieśni. W kategorii ludowej – m. in. „Prząśniczka” czy „Hej sokoły”, w kategorii wolność – „Rota” czy „Dziwny jest ten świat”. Liderem zestawienia jest Marek Grechuta i jego „Wiosna, ach, to ty”.

– Polacy oddali już 2,5 tys. głosów, co jest niezłym rezultatem. W całej Unii Europejskiej głosowało 53 tys. osób – powiedział prof. Marcin Tomczak, redaktor polskiej edycji Śpiewnika Unii Europejskiej.

Głosowanie odbywa się na głównej stronie www.eu-songbook.org. Karta do głosowania na polskie piosenki została przetłumaczona na nasz język. Na piosenki głosować można do 28 lutego.

Śpiewnik Unii Europejskiej ma się ukazać w grudniu.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej