„Ministerstwo finansów jak dziecko we mgle”. TVP Info ujawnia nagranie rozmowy Kulczyka z Kwiatkowskim

– Moim zdaniem kilka przyczyn się na to nałożyło. Jest intensyfikacja tych kołowrotków VAT-owskich i oni trochę to przespali. Według naszych analiz ewidentnie za wolno zaczęli reagować na te działania – mówi w rozmowie z miliarderem Janem Kulczykiem szef NIK Krzysztof Kwiatkowski. Dziennikarze ujawniają kolejne nagranie, prezentujące rozmowy na styku polityki i biznesu dot. tematu grabieży podatku VAT.

Taśmy Kulczyka. „Opowiada, że grożą mu Rosjanie. Może chce odwrócić uwagę swojego mocodawcy”

– Opowieści Kulczyka o tym, że chcieli go zniszczyć agenci rosyjscy, bo on chciał stworzyć giganta paliwowego, to są raczej bzdury. Być może...

zobacz więcej

W programie „Strefa starcia” w TVP Info ujawnione zostało kolejne nagranie z warszawskiej restauracji Amber Room. 10 czerwca 2014 r. spotkali się tam ówczesny szef NIK Krzysztof Kwiatkowski i miliarder Jan Kulczyk.

Na nagraniu polityk i biznesmen dyskutują o problemie ze ściągalnością VAT-u. To właśnie w tych latach – kiedy Platforma Obywatelska współrządziła z PSL – dochodziło do miliardowych wyłudzeń podatku VAT. Eksperci twierdzą, że w latach 2007-2015 straty państwa z tego tytułu wyniosły ok. 250 mld zł.

– Na kolegium [NIK] analizujemy budżet państwa i przygotowujemy opinię dla Sejmu. 20 procent zmniejszonych wpływów z podwyższonego podatku VAT – mówi na ujawnionym nagraniu Krzysztof Kwiatkowski.

– Moim zdaniem kilka przyczyn się na to nałożyło. Jest intensyfikacja tych kołowrotków VAT-owskich i oni trochę to przespali. Według naszych analiz ewidentnie za wolno zaczęli reagować na te działania – mówi dalej w rozmowie z miliarderem.

– My mamy problem (…) trochę nasze ministerstwo finansów [jest] jak dziecko we mgle – oświadcza urzędnik.

– System VAT został uszczelniony, ale jak dotąd nikt nie odpowiedział za stworzenie warunków do wyłudzeń, tego złodziejstwa. Nie dokonałoby się to bez stworzenia warunków. Kwiatkowski już tutaj powinien dostać jakieś oskarżenia, ale nikt tego nie bierze pod uwagę – powiedział w „Strefie starcia” poseł Kukiz’15 Józef Brynkus.

Sprawę wyłudzenia miliardów z VAT bada sejmowa komisja śledcza. Jej przewodniczący Marcin Horała mówił w Polskim Radiu o zaniedbaniach ówczesnych władz państwa w tej sferze. – Monitorowania luki w podatku VAT nie było w ogóle. Mamy porażkę, jeśli chodzi o szczelność systemu i zapewnianie wpływów do budżetu państwa. Jest tylko do rozstrzygnięcia to, w którym miejscu była czasem wręcz skrajna niekompetencja, a w którym mieliśmy do czynienia ze złą wolą. Bo to, że luka była ogromna i wyciekły pieniądze, wiadomo i widać po ogólnodostępnych danych statystycznych – mówił polityk.

źródło:
Zobacz więcej