RAPORT

Wojna na Ukrainie

Joanna Kulig po rozdaniu Oscarów: Jestem dumna i zmęczona. To było niesamowite przeżycie

– Bardzo się cieszę z tego, że mamy mogą się wybierać na Oscary. Dlatego zdecydowałam się być. „Roma” jest pięknym filmem i zgarnęła wszystkie nasze nagrody. Ale jest wielkie szczęście, bo same nominacje są wielkim wyróżnieniem. Dla mnie to przygoda życia. Świętowaliśmy sukces „Zimnej wojny” – mówiła w TVP Info Joanna Kulig, aktorka odgrywająca główną rolę w nominowanej do Oscara polskiej produkcji, która nie zdobyła statuetki w żadnej kategorii.

„Zimna wojna” i Paweł Pawlikowski bez Oscara. „Roma” pokonała polską produkcję

Najlepszym filmem według Amerykańskiej Akademii Filmowej okazał się w tym roku „Green Book” w reżyserii Petera Farrelly'ego. „Zimna wojna” Pawła...

zobacz więcej

„Zimna wojna” w reżyserii Pawła Pawlikowskiego nominowana w trzech kategoriach – za reżyserię, zdjęcia oraz najlepszy film nieanglojęzyczny – nie zdobyła ani jednej statuetki.

Joanna Kulig w rozmowie z TVP Info opowiedziała o swoich wrażeniach z gali oraz o tym, z czego jest najbardziej dumna. – To wspaniałe święto kina. Wielokrotnie wzruszałam się na tej ceremonii. To niesamowite przeżycie zawodowe i to, że szczęśliwie zostałam mamą, dzieciątko jest zdrowe. Bardzo się cieszę, jestem dumna i zmęczona – powiedziała aktorka.

– „Zimna wojna” otwiera nowe możliwości dla polskiego kina, światowe rynki się na nas otwierają – dodała.

Podczas tegorocznej gali oscarowej nie wyłoniono zdecydowanych zwycięzców. Najwięcej nagród zdobył film o Freddiem Mercurym „Bohemian Rhapsody” w reżyserii Bryana Singera. Obraz nominowany w pięciu kategoriach zdobył cztery Oscary – za najlepszy dźwięk, najlepszy montaż, najlepszy montaż dźwięku oraz najlepszą pierwszoplanową rolę męską dla Ramiego Malka.

Twórcy nominowanej w siedmiu kategoriach „Czarnej Pantery” (reż. Ryan Coogler) opuścili galę z trzema Oscarami – za najlepszą muzykę oryginalną, najlepszą scenografię i najlepsze kostiumy.

Tyle samo statuetek zdobył „Green Book”, który prócz Oscara za najlepszy film został doceniony za drugoplanową rolę męską Mahershali Alego (to druga statuetka w dorobku aktora, nagrodzonego w 2016 roku za rolę w „Moonlight” Barry'ego Jenkinsa) oraz najlepszy scenariusz oryginalny.

Amerykańska Akademia Filmowa trzykrotnie nagrodziła „Romę” Alfonso Cuarona (film był nominowany w dziesięciu kategoriach). Sam Cuaron trzykrotnie wychodził na scenę, odbierając Oscary za reżyserię, zdjęcia i najlepszy film nieanglojęzyczny.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej