RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Będzie więcej żołnierzy amerykańskich w Polsce. Waszyngton szykuje ofertę

Amerykanie rozważają m.in. ulokowanie na stałe w Poznaniu potężnego sztabu dowodzenia (fot. U.S. Army/Sgt. Stephen A. Gober/Handout via Reuters)
Amerykanie rozważają m.in. ulokowanie na stałe w Poznaniu potężnego sztabu dowodzenia (fot. U.S. Army/Sgt. Stephen A. Gober/Handout via Reuters)

Jak dowiedziała się „Rzeczpospolita”, Waszyngton szykuje lepszą, niż się do tej pory spodziewano, ofertę wzmocnienia sił zbrojnych w Polsce – czytamy w poniedziałkowym wydaniu gazety.

Tak Wielkopolanie walczyli o niepodległość. Wystawa we Wrocławiu

Wystawa „Wielkopolanie ku Niepodległej – w stulecie zwycięskiego powstania 1918-1919 roku” od poniedziałku można będzie obejrzeć w Centrum Historii...

zobacz więcej

Według dziennika, nowe plany za kilka dni przedstawi w Warszawie wiceszef Pentagonu John Rood.

„Amerykanie rozważają m.in. ulokowanie na stałe w Poznaniu potężnego sztabu dowodzenia, na którego czele stanąłby dwu-, a może nawet trzygwiazdkowy generał. W razie zagrożenia byłby odpowiedzialny za koordynację działań USA na wschodniej flance NATO” – informuje „Rzeczpospolita”.

Dodano, że na wiele lat do przodu byłaby też planowana obecność w Polsce amerykańskiej brygady bojowej, której losy są dziś ustalane z roku na rok. USA rozważają stałą obecność swoich sił powietrznych w Łasku i Mirosławcu oraz wojsk specjalnych w Krakowie.

Jak pisze gazeta, ambitniejsze plany okazały się możliwe po odejściu sekretarza obrony Jamesa Mattisa. Generał uważał, że wysunięte jednostki amerykańskie nie obronią się przed atakiem Rosji.

źródło:

Zobacz więcej