SERWIS

Tokio 2020: wyniki, starty i medale

Tak Wielkopolanie walczyli o niepodległość. Wystawa we Wrocławiu

Józef Piłsudski w otoczeniu oficerów wojsk wielkopolskich odbiera defiladę na obecnym placu Mickiewicza; październik 1919 r. (fot. NAC)
Józef Piłsudski w otoczeniu oficerów wojsk wielkopolskich odbiera defiladę na obecnym placu Mickiewicza; październik 1919 r. (fot. NAC)

Wystawa „Wielkopolanie ku Niepodległej – w stulecie zwycięskiego powstania 1918-1919 roku” od poniedziałku można będzie obejrzeć w Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu. To jeden z elementów realizowanego wieloletniego programu Niepodległa.

Sto lat po zakończeniu powstania wielkopolskiego lista jego uczestników trafiła do Internetu

Sto lat temu, 16 lutego 1919 roku, zakończyło się Powstanie Wielkopolskie – zwycięski zryw niepodległościowy Polaków, który doprowadził do...

zobacz więcej

Jak poinformował rzecznik Centrum Historii Zajezdnia Juliusz Woźny, wystawę przygotowało Wielkopolskie Muzeum Niepodległości.

– Wystawa „Wielkopolanie ku Niepodległej – w stulecie zwycięskiego powstania 1918-1919 roku” upowszechnia wiedzę o walce Wielkopolan o wolność w sto lat od rozpoczęcia działań zbrojnych – powiedział Woźny.

Dodał, że ekspozycja składa się z modułów w układzie chronologicznym i opowiada historię XIX-wiecznej drogi Wielkopolan do niepodległości, dzieje powstania wielkopolskiego w 1918-1919 roku, udział wojsk wielkopolskich w walkach o granice Rzeczypospolitej oraz późniejsze kultywowanie pamięci o powstaniu.

– Wystawa została przygotowana przez Wielkopolskie Muzeum Niepodległości z myślą o mieszkańcach największych polskich miast. We Wrocławiu będzie prezentowana od 25 lutego do 10 marca na placu przed Centrum Historii Zajezdnia. Wcześniej pokazano ją w Warszawie, Krakowie, Świętochłowicach – powiedział Woźny.

Rzecznik poinformował, że w ramach poniedziałkowego wernisażu w Centrum Historii Zajezdnia odbędzie się również debata, w której udział wezmą historyk prof. Edward Czapiewski i dr Piotr Grzelczak z poznańskiego IPN-u.

Wystawę sfinansowano ze środków miasta Poznania i Samorządu Województwa Wielkopolskiego, IPN, Archiwum Państwowego oraz ze środków Programu Wieloletniego Niepodległa na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

źródło:

Zobacz więcej