Bociany są już w drodze. Do Polski dotrą w połowie marca

Bociany zakończyły sezon zimowy i wyruszyły w drogę do swych gniazd (fot. flickr.com/Fermion)

Bociany zimujące w Afryce wyruszyły już w drogę do miejsc gniazdowania, m.in. w Polsce. W naszym kraju ptaki te spodziewane są w połowie marca. W bocianiej wiosce Żywkowo na Warmii na bociany czekają nowe oczka wodne.

W Polsce zimuje coraz więcej bocianów

W Polsce z roku na rok przybywa zimujących bocianów – wynika z danych zebranych przez Fundację Przyrodniczą Pro Natura. Pięć lat temu – według...

zobacz więcej

Polskie bociany zimują w Afryce Środkowej i Północnej. Sebastian Menderski z Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków (PTOP) w Olsztynie poinformował, że ptaki te wyruszyły już z miejsc zimowania i rozpoczęły powrót do Europy.

– Do Polski bociany wlecą od strony Ukrainy. Pierwsze ptaki będą obserwowane na Lubelszczyźnie, bo bociany omijają w przelotach Karpaty – powiedział Menderski. Na Warmii pierwsze bociany powinny pojawić się około 20-21 marca.

Menderski zauważył, że z roku na rok ornitolodzy odnotowują coraz większą liczbę bocianów, które zimują w Polsce. W tym roku na zimę ostało ponad 100 tych ptaków. – Nie wiemy, dlaczego tak się dzieje – przyznał.

– Bocianami, które zostają na zimę w Polsce, opiekują się gospodarze: dokarmiają je, dają schronienie. Potem, bardzo wczesną wiosną ludzie mylnie uważają, że bociany przyleciały dużo wcześniej, niż zwykle. A to są bociany zimujące w kraju – dodał ornitolog.

Bocian w polskiej tradycji i kulturze od wieków otaczany jest sympatią i szacunkiem. Wierzy się, że ptaki te przynoszą szczęście domostwu, w którym mają gniazdo. Z tego powodu wiele osób przygotowuje się na powrót bocianów; zarówno osoby prywatne, jak i instytucje (np. energetycy) poprawiają bocianie gniazda.

W tzw. bocianiej wiosce w Żywkowie na Warmii, tuż przy granicy z Rosją, zimą przyrodnicy zbudowali dwie małe tamy piętrzące wodę w rowach oraz wykopali pięć oczek wodnych. – Bociany wcale nie przepadają za żabami, ale w pobliżu oczek wodnych żyje wiele innych drobnych zwierząt, którymi bociany nie gardzą – przyznał Menderski. Są to m.in. robaki czy owady. Od wielu lat przyrodnicy polepszają warunki bytowe bocianów, ponieważ nowy typ upraw, tzw. wielkoobszarowy, nie służy tym ptakom.

Ubiegły rok, choć suchy i bardzo gorący, służył bocianom. Wiele par doczekało się rekordowej liczby młodych, w jednym gnieździe były po 3-4 małe bociany.

źródło:

Zobacz więcej