RAPORT

Demaskujemy fake newsy

Tysiące ofiar cywilnych w Afganistanie. Jest coraz gorzej

Misja Narodów Zjednoczonych w Afganistanie (UNAMA) przedstawiła doroczny raport (fot. EPA/MUHAMMAD SADIQ)

2018 rok był w Afganistanie najkrwawszym do tej pory okresem pod względem liczby ofiar śmiertelnych wśród cywilów – zginęło ich 3804 – poinformowała w dorocznym raporcie Misja Narodów Zjednoczonych w Afganistanie (UNAMA).

Afganistan: Autobus wjechał na minę. Zginęło 11 osób

Co najmniej 11 osób zginęło, a 31 odniosło obrażenia we wtorek, gdy autobus wjechał na minę na zachodzie Afganistanu – poinformowała policja w...

zobacz więcej

Winą za śmierć cywilów obarczani są głównie talibowie i bojownicy Państwa Islamskiego (IS).

Według UNAMA i Wysokiego Komisarza ONZ ds. praw człowieka liczba ofiar cywilnych wzrosła o 11 proc. w porównaniu z rokiem 2017.

Wojna w Afganistanie pochłania rokrocznie od 2014 roku życie co najmniej 3500 cywilów. W ciągu 10 lat prowadzenia statystyk ofiar cywilnych konfliktu ONZ zarejestrowała 32 tysiące zabitych i 60 tys. rannych. Wzrosła też liczba zabitych dzieci – w 2018 roku zginęło ich rekordowo dużo, 927, a rannych zostało ponad 7 tys.

Według ONZ głównymi czynnikami, które przyczyniły się do tego znacznego wzrostu liczby śmierci cywilów, są samobójcze ataki ugrupowań, a także bombardowania z powietrza i walki lądowe prowadzone przez siły prorządowe.

63 procent zabitych i rannych przypisuje się grupom rebeliantów (37 proc. talibom, 20 proc. członkom Państwa Islamskiego i 6 proc. innym ugrupowaniom), 24 proc. siłom prorządowym.


W raporcie podano, że w 2018 roku doszło do 65 zamachów samobójczych, w większości w stolicy kraju Kabulu, powodując śmierć 481 osób; 1150 zostało rannych.

Szef UNAMA Tadamichi Yamamoto zaapelował „do wszystkich stron konfliktu, aby podjęły wszelkie kroki, aby zatrzymać w Afganistanie stale rosnącą liczbę ofiar cywilnych”.

źródło:

Zobacz więcej