RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

W Hucie Pieniackiej zamordowano ponad 850 Polaków. 75. rocznica tragedii

Prezydent Andrzej Duda w liście do uczestników obchodów 75. rocznicy zbrodni w Hucie Pieniackiej podkreślił, że ludobójstwo, którego dokonali w tej miejscowości żołnierze Dywizji SS „Galizien” i Ukraińskiej Powstańczej Armii, było jedną z największych zbrodni dokonanych na ludności polskiej na Wołyniu, Podolu i Ziemi Lwowskiej.

Swastyka w galerii handlowej przy ul. Bandery [WIDEO]

Do skandalicznej sytuacji doszło w jednym z centrów handlowych w stolicy Ukrainy Kijowie. Na schodach pojawiła się ogromna swastyka. Władze galerii...

zobacz więcej

28 lutego 1944 roku w Hucie Pieniackiej (obecnie Ukraina) w sposób okrutny śmierć poniosło ponad 850 osób. Co roku przy krzyżu poświęconym ofiarom zbierają się rodziny pomordowanych, a także przedstawiciele polskich władz.

List do uczestników niedzielnych uroczystości skierował prezydent. „Mordercy osiągnęli swój przerażający cel: zniszczyli społeczności tysięcy wsi i miasteczek. Kościoły, szkoły, gospodarstwa rolników i domy drobnych rzemieślników obrócili w ruinę” – napisał Andrzej Duda. „Ich jedyną »winą« była polska mowa i tożsamość, wierność tradycji i miłość Ojczyzny. Zabito ich, bo byli Polakami” – podkreślił.

Andrzej Duda przypomniał w liście, że dziesięć lat temu to miejsce odwiedził prezydent Lech Kaczyński, który w obecności prezydenta Ukrainy Wiktora Juszczenki „mówił o trudnej prawdzie o tym, co tu się wydarzyło”.

„Apelował o pojednanie, solidarność i budowanie wspólnej lepszej przyszłości, przyjaźni i pokoju. Jego wezwanie do modlitwy słowami: Odpuść nam nasze winy, jako i my odpuszczamy - po upływie dekady pozostaje nadal aktualne. I chcę dziś wyrazić nadzieję, że te słowa będą się urzeczywistniać dzięki wysiłkom nas, współczesnych, i następnych pokoleń” – napisał prezydent Andrzej Duda w liście do uczestników obchodów 75. rocznicy zbrodni w Hucie Pieniackiej.

Ofiary z Huty Pieniackiej, podobnie jak inne polskie ofiary, nie mogą być ekshumowane z powodu zakazu ukraińskich władz. Polska apeluje do Ukrainy o umożliwienie godnego pochówku ofiar z Huty Pieniackiej i innych ofiar zbrodni wołyńskiej.

źródło:
Zobacz więcej