Wenezuela: chcieli odebrać pomoc humanitarną, wojsko użyło broni. Są ofiary śmiertelne

Na granicach Wenezueli doszło do starć. Oddziały wierne Maduro uniemożliwiły przejazd pomocy humanitarnej (fot. PAP/EPA/Ernesto Guzman Jr.)

Dwie osoby zginęły w wyniku starć z wiernymi Nicolasowi Maduro siłami bezpieczeństwa na granicy wenezuelsko-brazylijskiej. Wojsko pilnuje, by pomoc humanitarna nie dotarła do mieszkańców Wenezueli.

Maduro traci jednego z najważniejszych wojskowych

Doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego John Bolton oświadczył, że attaché wojskowy Wenezueli przy ONZ oficjalnie uznał przywódcę...

zobacz więcej

O ofiarach śmiertelnych poinformował lekarz ze szpitala w przygranicznym mieście Santa Elena de Uairén. Ciężarówka z pomocą humanitarną przekroczyła linię granicy państwowej, ale nie ma informacji, by została przepuszczona przez odprawę graniczną.

Gazu łzawiącego, a także być może gumowych kul, użyły oddziały Boliwariańskiej Gwardii Narodowej na granicy z Kolumbią w rejonie Ureny. Również tamtędy próbowano dostarczyć do Wenezueli najpotrzebniejsze produkty: żywność i leki. Jedna z dwóch ciężarówek, które próbowały się przedostać przez przejście graniczne, stanęła w płomieniach.

W związku z pomocą, jakiej władze Kolumbii udzieliły środowiskom popierającym prezydenta Juana Guaido, po próbie dostarczenia do Wenezueli pomocy humanitarnej nieuznawany przez większość państw prezydent Nicolas Maduro oświadczył, że zrywa stosunki dyplomatyczne z Bogotą i usunie kolumbijskich dyplomatów z kraju.

– Cierpliwość się wyczerpała. Dłużej tego nie zniosę. Nie zniesiemy sytuacji, w której terytorium Kolumbii wykorzystuje się do ataków na Wenezuelę. Z tej przyczyny podjąłem decyzję o zerwaniu wszelkich stosunków dyplomatycznych i politycznych z faszystowskim rządem Kolumbii – oświadczył Maduro.

Sekretarz generalny Organizacji Państw Amerykańskich Luis Almagro w wydanym w tej sprawie oświadczeniu wskazał, że Maduro nie może zrywać stosunków z Kolumbią, bo nie jest prezydentem.

– Kolumbia uzna uzurpatora Maduro za odpowiedzialnego za wszelkie przejawy agresji czy łamania praw przedstawicieli Kolumbii w Wenezueli – powiedział szef dyplomacji tego kraju, Carlos Holmes Trujillo.

źródło:
Zobacz więcej