„Najpierw komunikacja między gminami. Jeszcze latem zrealizujemy pozostałe punkty”

– W pierwszej kolejności zajmiemy się odbudową komunikacji między gminami – powiedział w programie „Gość Wiadomości” Mateusz Morawiecki. Odpowiednia ustawa ma być wdrożona w kwietniu – dodał premier. W lipcu – jak powiedział – gotowy ma być program „500 plus” od pierwszego dziecka. Nowy program PiS-u ma kosztować w sumie w skali roku około 40 mld złotych.

Mocne uderzenie PiS: nowe „500 plus”, program dla młodych i pieniądze dla emerytów

Program „500 plus” od pierwszego dziecka – to pierwszy punkt nowego programu wyborczego PiS – ogłosił podczas konwencji w Warszawie Jarosław...

zobacz więcej

Podczas sobotniej konwencji Prawa i Sprawiedliwości prezes PiS Jarosław Kaczyński mówił o programie „500 plus” od pierwszego dziecka. Padły też deklaracje znaczących zmian w innych dziedzinach, przewidzianych na miesiące letnie tego roku.

– Wszystkie zapowiedziane przez PiS ustawy będą gotowe wiosną, a latem zostaną wdrożone – poinformował gość TVP. Jak poinformował premier, w ustawie dotyczącej transportu i odbudowy komunikacji między gminami i powiatami, chodzi nie tylko o połączenia PKS, ale też o transport prywatny.

– Będzie to polegało na przekazaniu pewnych sum pieniędzy – dobrze wyliczonych – dla powiatów, po to, żeby mogły poprzez dopłatę do tzw. wozokilometra odbudować ten transport. Startujemy z tym programem od kwietnia. Ustawa będzie gotowa już w marcu – powiedział szef rządu.

„Zastrzyk dla emerytów” i 500 plus na pierwsze dziecko

Premier dodał, że w maju będzie „dodatkowy zastrzyk dla emerytów – Emerytura plus”. – Będzie to wypłacone w maju, dla wszystkich emerytów – zadeklarował.

Jak poinformował, 1 lipca PiS ma zamiar wdrożyć program 500 plus na pierwsze dziecko. – Można powiedzieć, że na wakacje, jak dzieci i młodzież wyjeżdżają czy rodzice z dziećmi – mówił gość TVP. Polityk odrzucił zarzuty opozycji, której przedstawiciele twierdzą, że program PiS-u to zabieg o charakterze populistyczny.

Koszt rzędu 40 miliardów złotych w skali roku

Koszt realizacji tych programów rząd szacuje na około 40 miliardów złotych w skali roku. – Mamy wszystko przemyślane i przeliczone To są duże programy, ale mają też zadanie inwestycyjne, bo zwiększenie mobilności między powiatami czy inwestycja w polskie rodziny, w edukację (...), to jest lepszy wypoczynek, wyżywienie (...). Wiedza naszych dzieci zwróci się naszej gospodarce – podkreślił szef rządu. Dodał, że realizacja programu będzie możliwa m.in. dzięki uszczelnieniu systemu podatkowego.

Ulgi podatkowe dla osób do 26. roku życia

Premier był również pytany o program niepłacenia podatku przez osoby do 26. roku życia. Jak wyjaśnił, program ten będzie dotyczył wszystkich młodych ludzi, którzy mają umowy o pracę, ale również umowy zlecenie. Dodał, że łączny jego koszt to około 3 mld złotych rocznie.

Pytany z kolei o stabilność finansowania programów socjalnych tego typu, Morawiecki zauważył, że „koniunkturę trzeba było wypracować; w taki sposób prowadzić sprawy gospodarcze, że spośród największych państw UE mamy najwyższy wzrost gospodarczy”. – Przez ponad pięć kwartałów był to wzrost przekraczający 5 proc. Wzrost na piątkę, można powiedzieć – ocenił.

źródło:
Zobacz więcej