pilne

Do godz. 12 frekwencja w eurowyborach wyniosła 14,39 proc.

Chcą ustalić sprawców ludobójstwa. IPN zbada teren obozu w Treblince

W obozie w Treblince mogło zginąć nawet 800 tys. osób (fot. Pixabay/Kamilijonas)

Pion śledczy IPN zamierza zbadać teren tak zwanego obozu pracy w Treblince, gdzie znaleziono ludzkie szczątki. Prace odbędą się w ramach śledztwa, które ma ustalić sprawców ludobójstwa w obozie Treblince i w tamtejszym obozie karnym.

Fałszerski oręż. Polacy zapomnianymi bohaterami II wojny światowej

Będziemy walczyć na plażach, na polach, na ulicach, będziemy walczyć na wzgórzach; nigdy się nie poddamy! – grzmiał podczas przemówienia w Izbie...

zobacz więcej

O sprawie poinformował dziennik „Rzeczpospolita”, Prowadzący śledztwo prokurator Krzysztof Bukowski z pionu śledczego IPN w Koszalinie stara się też odtworzyć listę osób, które straciły tam życie.

Prace sondażowe mają przeprowadzić powołani przez prokuratora IPN biegli, m.in. archeolodzy, antropolodzy i genetycy, wśród nich będą przedstawiciele Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.

Zostaną one „przeprowadzone na terenie dawnego karnego obozu pracy, określanym jako Treblinka I. W ciągu kilku lat teren ten badali historycy i naukowcy z Wydziału Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej” – napisała „Rzeczpospolita”.

„Zespół pod kierownictwem dr. inż. Sebastiana Różyckiego w oparciu o relacje świadków, analizy archiwalnych zdjęć lotniczych i danych ze skaningu laserowego, wytypował miejsca, gdzie mogą znajdować się doły śmierci. W oparciu o te badania odkryto jamy grobowe. W czasie badań odnaleziono też łuski od karabinów mauser i Mosin” – dodał dziennik.

Naukowcy przypuszczają, że w pobliżu może znajdować się nawet kilkadziesiąt grobów, pojedynczych i zbiorowych.

Jak informuje gazeta, „celem prowadzonych teraz badań ma być solidne przebadanie tego terenu. Jeżeli okaże się, że naukowcy odkryją szczątki ludzkie być może prokurator podejmie decyzje o ich ekshumacji”.

Wystawa kopii dzieł utraconych podczas II wojny światowej

14 kopii dzieł utraconych podczas II wojny światowej – m.in. Marcello Bacciarellego i Aleksandra Gierymskiego – można zobaczyć na wystawie „Dzieła...

zobacz więcej

Polska Agencja Prasowa uzupełnia, powołując się na nieoficjalne informacje ze źródła w pionie śledczym IPN, że tego rodzaju badania na terenie obozu w Treblince, po odkryciu tam podczas prac budowlanych szczątków ludzkich, są przez pion śledczy IPN planowane na kwiecień 2019 r.

– Trwają przygotowania do potencjalnych ekshumacji w Treblince, podkreślam potencjalnych, bo jeszcze nie wiadomo jaki będzie ich zasięg i skala. Musimy to sprawdzić. Być może w tej części obozu karnego będą masowe groby, być może nie. Jest za wcześnie, by o tym mówić – miał poinformować przedstawiciel Instytutu.

Obóz Treblinka I, nazywany też Karnym Obozem Pracy, funkcjonował od lata 1941 r. do końca lipca 1944 r. Niemcy początkowo przetrzymywali w nim Polaków, później również Żydów. W obozie panował głód i terror.

„Ratowali Żydów, nie licząc się z kosztami”. Archiwum Eissa w Belwederze

– Cieszę się, że ludzie z całego świata będą mogli usłyszeć o tych Polakach, którzy byli do tej pory cichymi bohaterami tamtej walki o ludzkie...

zobacz więcej

Do momentu jego likwidacji pod koniec lipca 1944 r. przeszło przez niego ok. 20 tys. więźniów, z czego ok. 10 tys. zmarło lub zostało rozstrzelanych. Obóz zagłady Treblinka II Niemcy wybudowali obok obozu pracy na przełomie maja i czerwca 1942 r. w ramach akcji „Reinhardt”, której celem była zagłada ludności żydowskiej w Generalnym Gubernatorstwie.

Do czasu jego likwidacji w listopadzie 1943 r. Niemcy zamordowali w nim setki tysięcy Żydów; Muzeum Treblinka omawiając różne szacunki podaje, że za podstawę należy przyjąć liczbę 800 tys. ofiar.

Obóz zagłady Treblinka służył zagładzie ludności żydowskiej deportowanej z getta warszawskiego oraz gett założonych przez okupanta w innych miastach dystryktu warszawskiego. Przywożono tutaj także Żydów z Niemiec, Austrii, Francji, Belgii, Jugosławii, Grecji oraz ZSRS.

źródło:

Zobacz więcej