RAPORT

Wojna na Ukrainie

Sondaż: PiS wygrywa z Koalicją Europejską w wyborach do europarlamentu

Zjednoczona Prawica wygrałaby wybory do Parlamentu Europejskiego, gdyby odbywały się one w ten weekend. Obóz rządzący cieszy się poparciem 38,5 proc. Polaków – wynika z sondażu pracowni Estymator, przeprowadzonego dla portalu dorzeczy.pl.

PiS liderem sondażu Kantar. Koalicja Europejska z poparciem mniejszym prawie o połowę

Gdyby wybory do Parlamentu Europejskiego odbywały się w lutym, PiS uzyskałby poparcie 37 proc. osób, które zamierzają wziąć w nich udział; PO – 20...

zobacz więcej

Na drugim miejscu uplasowałaby się Koalicja Europejska (Platforma Obywatelska, SLD, Nowoczesna, Zieloni), na którą chce głosować 33,4 proc. badanych. Trzecią pozycję zajmuje Wiosna Roberta Biedronia, która zdobyłaby poparcie 10,2 proc. respondentów.

Do europarlamentu dostałyby się jeszcze dwa ugrupowania: ruch Kukiz’15 może liczyć na 7-proc. poparcie, a Polskie Stronnictwo Ludowe uzyskałoby 5,1 proc. głosów respondentów.

Pod progiem wyborczym znalazłaby się Koalicja Propolska (KORWiN, Ruch Narodowy, stowarzyszenie Skuteczni Piotra Liroya-Marca). Zagłosowałoby na nią 3,2 proc. Polaków. Partię Razem popiera z kolei 1,8 proc. respondentów. Odpowiedź „Inni” wybierało 0,8 proc. badanych.

W tej sytuacji Zjednoczona Prawica mogłaby liczyć na 22 mandaty. Poparcie dla Koalicji Europejskiej przełożyłoby się na 19 mandatów. Wiosna zdobyłaby 5 mandatów, Kukiz’15 – 4, a PSL – 2.

Badanie zostało przeprowadzone w dniach 20-21 lutego 2019 r. na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1013 dorosłych osób metodą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych CATI. W wynikach uwzględniono jedynie osoby, które zadeklarowały, że będą głosować i wskazały, na jaką partię.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej