Film „Jeszcze nie koniec” z Cezarem dla najlepszego filmu

Robert Redford otrzymał statuetkę Cezara za całokształt dorobku artystycznego (fot. PAP/EPA/CHRISTOPHE PETIT TESSON)

Film „Jeszcze nie koniec” (Jusqu'a la garde) w reż. Xaviera Legranda został nagrodzony w piątek w Paryżu Cezarem w kategorii najlepszy film, a grająca w nim Lea Drucker otrzymała od francuskiej Akademii Sztuki i Techniki Filmowej Cezara w kategorii „najlepsza aktorka”.

Penelope Cruz z Honorowym Cezarem. Rozdano nagrody w Paryżu

W piątek rozdano Cezary – nagrody francuskiej kinematografii. Ceremonia wręczania wyróżnień laureatom odbyła się już po raz 43.

zobacz więcej

Gościem honorowym odbywającej się w piątek wieczorem 44. gali wręczenia nagród będących odpowiednikiem amerykańskich Oscarów była legenda amerykańskiego kina, Robert Redford. 82–letni aktor otrzymał statuetkę Cezara w uznaniu jego wieloletniego dorobku aktorskiego.

Film „Jeszcze nie koniec” był zdecydowanym faworytem nagród Cezara. Uzyskał 6 nagród na innych festiwalach, zanim zauważyli go jurorzy francuskiej Akademii Sztuki i Techniki Filmowej. Wcześniej otrzymał m.in. Srebrnego Lwa na Festiwalu Sztuki Filmowej w Wenecji w 2018 r.,

Obraz opowiada o konflikcie między rozwodzącymi się rodzicami, którego ofiarą pada w pierwszej kolejności ich dziecko. Rodzice toczą bezwzględną walkę o prawo do opieki nad synem. Chłopiec przyparty do tytułowego muru stara się zapobiec najgorszemu obrotowi spraw – wskazują krytycy.

Film „Elle” z Cezarem dla najlepszego filmu. Gala z politycznymi akcentami

42. gala wręczenia Cezarów, nagród przyznawanych przez francuską Akademię Sztuki i Techniki Filmowej, odbyła się w piątek wieczorem w paryskiej...

zobacz więcej

Najlepsi aktorzy: Lea Drucker i Alex Lutz

Wyróżniona nagrodą za rolę matki i żony w tym filmie, 47-letnia Lea Drucker jest aktorką teatralną i filmową, która młodość spędziła w Stanach Zjednoczonych.

Nagrodę Cezara dla najlepszego aktora przyznano pochodzącemu ze Strasburga 41–letniemu Alexowi Lutzowi za rolę starzejącego się piosenkarza w filmie „Guy”. Młody dziennikarz, Gauthier, dowiaduje się, że jest nieślubnym synem słynnego w latach 60. i 70. piosenkarza i postanawia nakręcić film dokumentalny o swym ojcu, w którego postać wcielił się właśnie Alex Lutz – ceniony we Francji aktor komediowy. Alex Lutz jest również autorem scenariusza i realizatorem filmu.

Jacques Audiard najlepszym reżyserem

Nagrodą za reżyserię uhonorowano w piątek 67-letniego Jacquesa Audiarda – twórcę francuskiego westernu „Bracia Sisters” (Les Freres Sisters) z 2018 r., który opowiada o silnej więzi łączącej dwóch braci Charliego oraz Eliego. Wyruszają oni śladem poszukiwacza złota, który jest w posiadaniu tajemnej wiedzy.

Scenariusz filmu został oparty na bestsellerze Patricka de Witta „The Sisters Brothers”. Jacques Audiard, który jest reżyserem, scenarzystą, aktorem i producentem filmowym, po raz dziesiąty został w piątek nagrodzony Cezarem.

Przyszłoroczna gala Cezarów dedykowana Charles'owi Aznavourowi

Następna uroczystość wręczenia Cezarów, dorocznych nagród dla francuskiego kina, zostanie poświęcona Charlesowi Aznavourowi, który zmarł w...

zobacz więcej

Nagrody za role drugoplanowe

Statuetki za najlepsze role drugoplanowe powędrowały do Karin Viard za rolę w filmie „Łaskotki” (Les Chatouilles) – wykonawczyni znanej m.in z roli w filmach „Delikatesy” i „Niebo nad Berlinem” oraz Philippe'a Katerine'a za rolę w filmie „Le Grand Bain” (Wielka kąpiel) Gilles'a Lellouche'a.

Publiczność wybrała „Rodzinę Tuche”

Przyznawana od ubiegłego roku nagroda publiczności przypadła w tym roku filmowi „Rodzina Tuche: Wolność, równość, rodzina / Tuche 3” w reż. Oliviera Baroux. Film obejrzało od premiery łącznie 5,7 mln widzów.

Nagroda publiczności przyznawana jest od ubiegłego roku filmom, które odniosły największy sukces kasowy.

źródło:

Zobacz więcej