Trump: „spore szanse” na porozumienie handlowe z Chinami

Prezydent Donald J. Trump (L) rozmawiał z wicepremierem ChRL j Liu He (R) (fot. PAP/EPA/SHAWN THEW)

Prezydent USA powiedział w piątek, że istnieją „spore szanse” na porozumienie handlowe z Pekinem. Donald Trump spotka się w marcu z prezydentem Chin Xi Jinpingiem, aby omówić najtrudniejsze kwestie i zakończyć wojnę handlową.

Porozumienie USA z Chinami. Obie strony wstrzymują wprowadzanie nowych ceł

Chiny i USA zgodziły się na wstrzymanie wprowadzania nowych ceł, ponieważ oba kraje biorą udział w rozmowach handlowych w celu osiągnięcia...

zobacz więcej

Prezydent powiedział dziennikarzom, że rozmowy z chińskimi partnerami toczą się „bardzo dobrze” i zawarto porozumienie dotyczące kwestii manipulowania kursami walut, nie podał jednak żadnych szczegółów.

Trump podkreślił, że najważniejsze decyzje w sprawie porozumienia handlowego zapadną podczas jego spotkania z Xi. Zapowiedział, że prawdopodobnie przyjmie Xi w swej rezydencji na Florydzie Mar-a-Lago.

Minister finansów USA Steven Mnuchin, który od czwartku prowadzi w Waszyngtonie kolejną rundę rozmów z delegacją z Pekinu, poinformował, że negocjacje przedłużą się do niedzieli.

W rozmowach toczących się w Waszyngtonie stronę amerykańską reprezentuje też przedstawiciel USA ds. handlu Robert Lighthizer. Delegacji chińskiej przewodzi wicepremier Liu He, którego chińskie ministerstwo handlu określało jako specjalnego wysłannika prezydenta Xi Jinpinga.

Prezydent USA: Chinom długo żyło się za dobrze

Prezydent Donald Trump powiedział w czwartek wywiadzie dla telewizji Fox News, że Chinom za długo żyło się za dobrze, a choć polityka handlowa USA...

zobacz więcej

Tematy negocjacji

Przedmiotem negocjacji są takie sporne kwestie jak wymuszanie transferów technologii, cyberkradzież, ochrona praw własności intelektualnej, usługi, kursy walut, rolnictwo i pozataryfowe bariery rynkowe.

W ubiegłym tygodniu Lighthizer i Mnuchin negocjowali z Liu w Pekinie, a następnie spotkali się z prezydentem Xi.

1 marca upływa „zawieszenie broni” w wojnie handlowej, uzgodnione w grudniu przez Xi i Trumpa, który ostrzegł jednak, że jeśli nie zostanie zawarte całościowe porozumienie, to zwiększy karne cła na sprowadzane do USA chińskie towary warte 200 mld dolarów rocznie z 10 do 25 proc.

źródło:

Zobacz więcej