Znaleźli Atlantydę w Hiszpanii?

Park Narodowy Doña Ana, gdzie naukowcy znaleźli ślady po Atlantydzie (fot. flickr.com/Teleyinex)

– Poszukiwania mitycznej Atlantydy zostały zakończone – ogłosili amerykańscy naukowcy. Znajdowała się u wybrzeży Hiszpanii i zatopiło ją tsunami.

Zaginione miasto idealne opisane przez Platona w „Timajosie'' od lat zaprzątało umysły ludzi. Teraz Richard Freund, badacz z Uniwersytetu Hartford w USA, zapewnia, że rozwiązał jedną z największych zagadek ludzkości.

By ją wyjaśnić, grupa naukowców korzystała ze zdjęć satelitarnych, na których wypatrzyli znajdujący się na północ od Kadyksu kształt przypominający zatopione miasto.

Uzbrojeni w zdjęcia satelitarne i silny radar do penetracji gruntu, naukowcy przez dwa lata badali grzęzawiska parku Dona Ana. Atlantyda miała bowiem zostać przeniesiona aż 100 km wgłąb lądu.

Freund dodaje, że znalazł w centralnej Hiszpanii dziwne „miasta-pomniki'', wybudowane na wzór Atlantydy. Jego zdaniem ich autorami byli ocalali z kataklizmu mieszkańcy idyllicznego miasta. Jego zdaniem, odkrycie to dostarcza dowodu na to, że Atlantyda została pogrzebana właśnie w bagnach niedaleko Kadyksu podczas tsunami.

Doniesienia o tym, że opisana przez Platona Atlantyda znajdowała się w tym rejonie pojawiały się już w latach 20. ubiegłego wieku. Ostatni raz informacje o Atlantydzie w hiszpańskich bagnach obiegły świat w 2004 r., gdy dr Rainer W. Kühne zaprezentował w magazynie „Antiquity” hipotezę, że dwa prostokątne kształty widoczne na zdjęciach satelitarnych to pozostałości atlantydzkich świątyń. Kühne dopatrzył się też na owych zdjęciach śladów koncentrycznych wałów i fos, które występują w opisie Platona.

źródło:
Zobacz więcej