IMGW: ostrzeżenie hydrologiczne dla trzech województw

IMGW wydało ostrzeżenie hydrologiczne (fot. pixabay/diego_torres)

IMGW wydało w piątek ostrzeżenie hydrologiczne drugiego stopnia dla województw: wielkopolskiego, dolnośląskiego i opolskiego. Natomiast na południu województw małopolskiego i podkarpackiego obowiązuje pierwszy stopień ostrzeżeń przed silnymi mrozami.

Pogoda: W całym kraju opady śniegu i marznącego deszczu

W całym kraju wystąpią opady śniegu, deszcz ze śniegiem i miejscami wiatr powieje do 60 km na godzinę. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej...

zobacz więcej

„Na dopływach Odry środkowej w związku ze spływem wód opadowo-roztopowych prognozuje się jeszcze wzrosty stanów wody w strefie wody wysokiej. Największe wzrosty prognozuje się w zlewniach Kaczawy, Bobru, Nysy Kłodzkiej i Nysy Łużyckiej. Lokalnie możliwe są przekroczenia stanów alarmowych” – podał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Ostrzeżenie hydrologiczne drugiego stopnia oznacza, że stany wody (obserwowane lub prognozowane) układają się powyżej stanów ostrzegawczych, ale poniżej alarmowych.

Alert przed silnymi mrozami dotyczy powiatów: nowotarskiego, nowosądeckiego, tatrzańskiego i gorlickiego w woj. małopolskim oraz: bieszczadzkiego, leskiego, sanockiego, jasielskiego, krośnieńskiego w woj. podkarpackim. Temperatura minimalna w nocy spadnie tam do –15 st., lokalnie do –17 st.

Ostrzeżenie pierwszego stopnia oznacza, że przewidywane warunki mogą powodować niebezpieczne zjawiska meteorologiczne, straty materialne, stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia. IMGW zaleca w tej sytuacji ostrożność i śledzenie komunikatów o pogodzie.


źródło:

Zobacz więcej