Sagrada Familia ze zgodą na budowę. Bazylika wznoszona już blisko 140 lat

Sagrada Familia wznoszona jest od 1882 r. (fot. pixabay Patrice_Audet)

Decyzję o wydaniu pozwolenia na budowę bazyliki Sagrada Familia w Barcelonie zatwierdził w piątek Urząd miejski. Władze wznoszonej od 1882 r. świątyni nigdy nie miały takiego dokumentu. Ostateczną datą ukończenia bazyliki będzie 2026 r., w którym przypada stulecie śmierci głównego architekta świątyni Antoniego Gaudiego.

Sagrada Familia zagrożona. Zwiększono ochronę

Wokół bazyliki Sagrada Familia w Barcelonie, niedokończonego arcydzieła katalońskiego architekta Antoniego Gaudiego, wzmocniono środki...

zobacz więcej

Przegłosowana w piątek uchwała rady jest – jak podkreślono – „pozwoleniem na definitywne ukończenie” barcelońskiej świątyni. Wcześniej powstawała ona bez formalnej zgody na realizację inwestycji.

Zgoda barcelońskiej rady oznacza zatwierdzenie przyjętego w październiku 2018 r. między ratuszem a władzami bazyliki Sagrada Familia porozumienia, na podstawie którego zgodziły się one na odprowadzanie na rzecz miasta części wpływów za bilety kupowane przez odwiedzających świątynię.

Według umowy władze bazyliki w ciągu 10 lat przekażą na rzecz miasta kwotę 36 mln euro. Trafi ona głównie na zasilenie budżetu komunikacji miejskiej w Barcelonie, a także na inwestycje służące poprawie infrastruktury w sąsiedztwie świątyni.

– Dziś zrobiliśmy historyczny krok, który pozwoli w przyszłości na wpływy zarówno dla Sagrada Familia, jak i dla naszego miasta – powiedziała odpowiedzialna w barcelońskim ratuszu za urbanistykę Janet Sanz.

Wieża Gaudíego sprzedana za 30 mln euro

Jedna z działających na terenie Hiszpanii spółek ubezpieczeniowych kupiła wieżę zaprojektowaną przez legendarnego katalońskiego architekta Antonio...

zobacz więcej

Zakończenie budowy w 2026

Podczas piątkowej sesji rady miejskiej Barcelony potwierdzono też, że ostateczną datą ukończenia bazyliki będzie 2026 r., w którym przypada stulecie śmierci głównego architekta świątyni Antoniego Gaudiego.

Kataloński architekt przejął zlecenie budowy bazyliki po Francisco Villarze. Kierował jej pracami do czasu swojej śmierci 10 czerwca 1926 r. Zachowane po Gaudim projekty budowy świątyni zostały zniszczone podczas hiszpańskiej wojny domowej.

Co roku Sagrada Familia jest odwiedzana przez około 4,5 mln osób. Dodatkowe 20 mln turystów pojawia się w sąsiedztwie bazyliki, aby popatrzeć na tę świątynię.

źródło:

Zobacz więcej