Plaga toksycznych gąsienic. Mogą zabić psa

Kontakt z korowódkami może wywołać u człowieka reakcję alergiczną (fot. Wiki/Enrique Dans)

Pierwsze oznaki wiosny wiążą się z poważnym zagrożeniem dla właścicieli psów w Hiszpanii. Wraz ze wzrostem temperatury lęgną się niewielkie gąsienice, których toksyny mogą nawet zabić niewielkie zwierzęta.

Zatrucie smardzami w restauracji z gwiazdką Michelina. Nie żyje kobieta

Kobieta zmarła po zjedzeniu grzybów w jednej z najbardziej znanych restauracji w hiszpańskiej Walencji. Łącznie zatruło się nimi 19 osób, w tym mąż...

zobacz więcej

Gąsienice z gatunku Korowódka pniówka w mniejszym stopniu zagrażają także ludziom. – Kontakt z nimi może wywoływać wysypkę, uszkodzenie wzroku i rozmaite reakcje alergiczne – przestrzega Milagros Fernandez de Lezeta, dyrektor hiszpańskiego instytutu zajmującego się kontrolą pasożytów ANECPLA.

W tym roku ekolodzy mówią o pladze korowódek. Odpowiada za to wyższa niż zwykle temperatura. Szkodniki można zaobserwować w wielu regionach kraju – od Mijas do Alicante, od Madrytu do Zaragozy.

Korowódki występują głównie w lasach sosnowych, ale również w miejskich parkach i ogrodach. Poszukując pożywienia tworzą długie procesje. Zdarza, że zaciekawione takim korowodem psy próbują łapać owady. Tymczasem w ich włosach znajduje się toksyna taumetopoeina. Kiedy trafi na łapy czworonogów, wywołuje świąd. A gdy pies liże łapę, toksyna dostaje się do krwiobiegu, co powoduje śmierć zwierzęcia.

Objawy zatrucia to problemy z oddychaniem, wymioty i toczenie piany z pyska. W tej sytuacji należy zabrać psa do weterynarza na zastrzyki z kortyzonu i antybiotyków.


źródło:
Zobacz więcej