„Nie zadzierajcie z nami”. Mocarstwa jądrowe o krok od konfliktu

Pakistan obawia się ataku ze strony Indii. Oba państwa dysponują bronią jądrową (fot. REUTERS/Ahmad Masood)

Pakistańska armia przygotowuje się do obrony przed atakiem ze strony Indii i w razie takiego ataku odpowie „z całą mocą” – oświadczył rzecznik sił zbrojnych. Między obydwoma mocarstwami nuklearnymi panuje obecnie wzmożone napięcie.

Zamach samobójczy. Zginęło ponad 40 policjantów

44 policjantów zginęło w czwartek w samobójczym zamachu na autobus w stanie Dżammu i Kaszmir, będącym kością niezgody między Indiami i Pakistanem –...

zobacz więcej

– Nie mamy zamiaru rozpoczynać wojny, ale z całą mocą będziemy reagować na pełne zagrożenie. Nie zadzierajcie z Pakistanem – ostrzegł generał Asif Ghafoor na konferencji prasowej w garnizonowym mieście Rawalpindi.

– Nie chcemy iść na wojnę. Ale jeśli zostanie nam narzucona, mamy prawo odpowiedzieć – podkreślił gen. Ghafoor.

Dowódca wypowiedział się tydzień po tym, gdy pakistańskie ugrupowanie bojowe Jaish-e-Mohammed (Armia Mahometa) wzięło na siebie odpowiedzialność za samobójczy atak bombowy, w którym zginęło 40 członków indyjskich paramilitarnych sił policyjnych na spornym obszarze Kaszmiru.

Ugrupowanie to chce przyłączenia do Pakistanu indyjskiego stanu Dżammu i Kaszmir. Delhi uważa, że władze pakistańskie były zamieszane w ten atak, czemu Islamabad zaprzecza.

22 lutego wieczorem władze Pakistanu poinformowały również, że przejęły siedzibę Jaish-e-Mohammed w Bahawalpur, w graniczącej z Indiami prowincji Pendżab we wschodnim Pakistanie. W siedzibie ugrupowania i przylegającej do niej szkoły znajdowało się 600 uczniów i 70 nauczycieli.

Krwawe starcia w Kaszmirze. „Bezmyślny szał zabijania”

20 osób zginęło, a ponad 70 zostało rannych w niedzielnych starciach między rebeliantami a wojskiem indyjskim w kontrolowanym przez Indie...

zobacz więcej

Podzielony Kaszmir, do którego pretensje roszczą Indie i Pakistan, od ponad 60 lat jest punktem zapalnym i był powodem konfliktów zbrojnych między tymi krajami.

Większość mieszkańców Dżammu i Kaszmiru stanowią wyznawcy islamu, a w regionie działają ugrupowania zbrojne, które walczą o niepodległość regionu lub przyłączenie go do Pakistanu.

źródło:

Zobacz więcej