Prezydent: Polscy harcerze zrobili wiele dla odzyskania niepodległości

Harcerze gościli w Pałacu Prezydenckim (fot. PAP/Radek Pietruszka)

Z okazji Dnia Myśli Braterskiej prezydent Andrzej Duda spotkał się z przedstawicielami organizacji harcerskich. – Polscy harcerze wiele zrobili dla odzyskania niepodległości. Ginęli, żeby ją odzyskać i utrzymać – powiedział.

Prezydent: Jesteśmy silni, kiedy jesteśmy razem, wtedy budzimy respekt

zobacz więcej

Podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim Andrzej Duda wręczył harcerzom medale z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości.

– Polscy harcerze ginęli, żeby tę niepodległość utrzymać, ginęli potem, żeby ją odzyskać. Ruch harcerski jako taki powinien zostać odznaczony właśnie medalem odzyskanej niepodległości, bo harcerze przyczynili się do tego – mówił prezydent.

Podziękował również harcerzom – przedstawicielom Polonii, którzy przyjechali na uroczystość m.in. z Litwy, Ukrainy i ze Stanów Zjednoczonych.

– To taki dowód przywiązania do Rzeczypospolitej, do ruchu harcerskiego jako ruchu braterstwa, przyjaźni, bardzo widoczny. Ogromnie się cieszę i jest to dla mnie wielki zaszczyt, że mogłem druhnom i druhom wręczyć te odznaczenia, medale odzyskanej niepodległości – powiedział prezydent.

Dzień Myśli Braterskiej to święto przyjaźni obchodzone co roku przez harcerzy i skautów na całym świecie w rocznicę urodzin twórcy skautingu Roberta Baden-Powella.


źródło:

Zobacz więcej