RAPORT

Pogarda

„Gdy Polska znalazła się w strefie wpływów Sowietów, uznali, że wojna się nie skończyła”

„Obyśmy nigdy nie zapomnieli, że nasza wolność okupiona została krwią Żołnierzy Wyklętych — Niezłomnych” – przypomina Prezydent (fot. arch. PAP/Bartłomiej Zborowski)
„Obyśmy nigdy nie zapomnieli, że nasza wolność okupiona została krwią Żołnierzy Wyklętych — Niezłomnych” – przypomina Prezydent (fot. arch. PAP/Bartłomiej Zborowski)

Najnowsze

Popularne

„Dziś przywracamy Żołnierzom Wyklętym należny im szacunek i miejsce wśród bohaterów niepodległej Polski. Przez długie dziesięciolecia ich poświęcenie i zmagania były skrzętnie wymazywane z kart naszej historii” – napisał prezydent Andrzej Duda w przesłaniu skierowanym do organizatorów i uczestników uroczystości ku czci Żołnierzy Wyklętych.

Koniec wojny był początkiem ich walki. Kim byli Wyklęci?

Swoja walkę rozpoczęli wraz z końcem II wojny światowej. Walczyli aż do 1963 r. Tortury, wielogodzinne przesłuchania, potworne warunki sanitarne –...

zobacz więcej

„Oddajemy cześć niezłomnym obrońcom wolności, którzy pomimo zakończenia drugiej wojny światowej, w obliczu kolejnej fali terroru i nowego zniewolenia podjęli dramatyczną decyzję, by walczyć dalej z bronią w ręku” – napisał prezydent.

Andrzej Duda przypomniał, że „ich postawa była znakiem oporu dla Polaków, którzy nie tylko udzielali Żołnierzom Wyklętym schronienia i wsparcia, ale sami również, choć w inny sposób, sprzeciwiali się narzuconej siłą władzy — odmawiając udziału w kolektywizacji wsi, zachowując tradycję i pamięć o prawdziwej polskiej historii, broniąc wolności sumienia i wyznania”.

„Żołnierze powstania antykomunistycznego dla wielu byli przykładem niezłomności, źródłem nadziei i wiary w ostateczne zwycięstwo wolności i prawdy” – ocenił szef państwa.

Wskazał również, że dzięki zapiskom i wspomnieniom wiemy, „jak ciężką próbą była dla nich świadomość olbrzymiej przewagi wroga i zmniejszających się szans na zwycięstwo”.

„Czyni to ich walkę jeszcze bardziej przejmującą, ale każe nam też myśleć z uznaniem o tych, którzy do końca udzielali im schronienia i wsparcia, okazując solidarność i nie bacząc na grożące z tego powodu niebezpieczeństwo” – napisał Andrzej Duda.

Prezydent wskazał, że dziś te same lokalne społeczności, które wspierały Żołnierzy Wyklętych, upamiętniają swoich bohaterów. „W całej Polsce powstają miejsca pamięci i odbywają się uroczystości poświęcone żołnierzom podziemia antykomunistycznego. W wielu przypadkach to właśnie dzięki mieszkańcom zachowały się informacje o działalności i zasługach Niezłomnych” – napisał.

68 lat temu zamordowano majora Zygmunta Szendzielarza „Łupaszkę”

68 lat temu, 8 lutego 1951 roku, komunistyczni oprawcy zamordowali majora Zygmunta Szendzielarza „Łupaszkę”. Był jednym z najwybitniejszych...

zobacz więcej

„Dlatego chcę z całą mocą podkreślić, że Żołnierze Wyklęci są bohaterami narodowymi obok wszystkich walczących w powstaniach narodowych, wojnie polsko-bolszewickiej, na frontach drugiej wojny światowej, ale są też bohaterami swoich małych ojczyzn” – podkreślił Andrzej Duda.

Prezydent wyraził wdzięczność „wszystkim, którzy organizują uroczystości patriotyczne, stawiają obeliski, wmurowują tablice, nadają nazwy ulicom, aby czyny i dokonania Wyklętych — Niezłomnych nie uległy zapomnieniu”.

„Ich walka była dramatycznym wyborem. Ich dziedzictwo jest dla nas przypomnieniem, że wolna, niepodległa i suwerenna Polska warta jest najwyższych poświęceń. Obyśmy nigdy nie zapomnieli, że nasza wolność okupiona została krwią Żołnierzy Wyklętych — Niezłomnych. Cześć ich pamięci! Cześć i chwała bohaterom powstania antykomunistycznego!” – napisał Andrzej Duda.

Kancelaria Prezydenta zachęca organizatorów obchodów do pobrania przesłania Prezydenta Andrzeja Dudy (można to zrobić klikając TUTAJ) i odczytania go podczas uroczystości.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej