Prezydent: Jesteśmy silni, kiedy jesteśmy razem, wtedy budzimy respekt

– Jesteśmy silni wtedy, kiedy jesteśmy razem, kiedy panuje między nami zgoda, kiedy jest między nami przyjaźń i stajemy w jednym szeregu; wtedy rzeczywiście budzimy respekt i znacznie trudniej się zdecydować na jakikolwiek akt agresji wobec nas – powiedział w piątek w Lublinie prezydent Andrzej Duda.

Prezydent: Pogłębiamy polsko-litewską współpracę w ramach NATO

zobacz więcej

– Wszyscy wiemy jedno: jesteśmy silni wtedy, kiedy jesteśmy razem, jesteśmy silni, wtedy, kiedy panuje między nami zgoda, kiedy jest między nami przyjaźń i kiedy razem stajemy wspólnie w jednym szeregu; wtedy rzeczywiście budzimy respekt i wtedy znacznie trudniej się zdecydować na jakikolwiek akt agresji wobec nas – powiedział Andrzej Duda na wspólnej konferencji prasowej z prezydentami Litwy i Ukrainy w Lublinie.

Prezydent Duda zaznaczył, że cieszy się ze wspólnej służby: polskich, litewskich i ukraińskich żołnierzy, która pokazuje „jedność pomiędzy nami, przyjaźń pomiędzy naszymi państwami, pomiędzy naszymi narodami i (...) między prezydentami”.

Akcentował przy tym w szczególności znaczenie współpracy wojskowej z Ukrainą w kontekście jej aspiracji związanych z przyłączeniem się do NATO.


Szef BBN: Wizyta prezydenta Ukrainy w trójnarodowej brygadzie sygnałem dla sojusznikówPrezydent: Pogłębiamy polsko-litewską współpracę w ramach NATO

Grybauskaite: Wiemy, co znaczy być napadniętym, dlatego kontynuujemy wsparcie dla Ukrainy

– Wiemy, co znaczy być napadniętym i co znaczy, jeśli ktoś ma zakusy na czyjeś terytorium, dlatego kontynuujemy wsparcie wojskowe dla Ukrainy, a bezpieczeństwo Ukrainy to kamień węgielny dla całego regionu – powiedziała prezydent Litwy Dalia Grybauskaite.

Grybauskaite wzięła udział we wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Andrzejem Dudą i prezydentem Ukrainy Petro Poroszenką po wizycie w kwaterze głównej Wielonarodowej Brygady Litewsko-Polsko-Ukraińskiej, LITPOLUKRBRIG.

Prezydent Litwy podkreśliła, że trójstronna brygada została powołana, żeby pokazać wszystkim, że Polska, Litwa i Ukraina rozumieją swoje możliwości i mogą pomagać Ukrainie na wszelkie sposoby.

– Dla nas, Europejczyków, członków NATO jest bardzo ważne, że Ukraina pozostaje na drodze, o którą warto walczyć i dla której warto się poświęcać – mówiła Grybauskaite.

– Wiemy, co to znaczy być napadniętym (...) i co znaczy, jeśli ktoś ma zakusy na czyjeś terytorium, dlatego też jednocześnie kontynuujemy wsparcie wojskowe, humanitarne i finansowe dla Ukrainy, bo bezpieczeństwo Ukrainy dla całego regionu, dla wszystkich krajów bałtyckich jest kamieniem węgielnym – powiedziała.Prezydenci Polski i Litwy złożyli wieńce przed pomnikiem Unii Lubelskiej

Poroszenko: Liczę na wzmocnienie nacisku na Rosję poprzez sankcje

– Liczę na wzmocnienie nacisku na Federację Rosyjską poprzez mechanizmy sankcyjne – powiedział w piątek w Lublinie prezydent Ukrainy Petro Poroszenko. Podziękował też Polsce i Litwie za podtrzymanie integralności terytorialnej Ukrainy.

Na konferencji po wspólnej z prezydentem Andrzejem Dudy i prezydent Litwy Dalią Grybauskaite wizycie w siedzibie Wielonarodowej Brygady Litewsko-Polsko-Ukraińskiej w Lublinie, prezydent Ukrainy podziękował Polsce i Litwie za „podtrzymanie integralności terytorialnej” Ukrainy.

– To odczuwaliśmy po akcie agresji na Ukrainę na Morzu Azowskim, kiedy zostali ranni marynarze ukraińscy, kiedy strzelano bez uprzedzenia, kiedy istniało zagrożenie okupacji Cieśniny Kerczeńskiej. Ale odczuliśmy bardzo zdecydowaną reakcję wszystkich naszych partnerów, przede wszystkim Litwy i Polski – powiedział Poroszenko.

Wyraził także wdzięczność polskim i litewskim partnerom za wsparcie 20 lutego, kiedy na posiedzeniu Zgromadzenia Ogólnego ONZ opowiadał o sytuacji na terytorium Ukrainy.

– Jesteśmy wdzięczni za głos Polski w Radzie Bezpieczeństwa ONZ i jesteśmy zdecydowanie przekonani, że pełnowartościowa misja ONZ będzie sprzyjała w ustaleniu pokoju na okupowanym terytorium. Liczę na wzmocnienie nacisku na Federację Rosyjską poprzez mechanizmy sanacyjne – powiedział Poroszenko.

Mówił, że sankcje są mechanizmem służącym do motywowania do zaprzestania wojny ze strony „państwa agresora – Rosji”.

Prezydent Ukrainy dodał, że otrzymał także zapewnienie „polskich i litewskich przyjaciół” o wsparciu dla europejskich i euroatlantyckich aspiracji Ukrainy. Podkreślił, że dzisiaj Ukraina broni nie tylko swoje suwerenności, ale także „swobody na wschodniej flance NATO”.Prezydent: Jedność polsko-litewska była od zawsze nie po myśli Moskwy

źródło:

Zobacz więcej