Spór o media publiczne w Koalicji Europejskiej. „Przeczuwam tarcia”

Ryszard Petru opowiada się za prywatyzację telewizji publicznej (fot. PAP/Jakub Kamiński)

– Przeczuwam tarcia w Koalicji Europejskiej, bo my na pewno nie jesteśmy za prywatyzacją mediów publicznych – podkreśliła rzeczniczka SLD Anna-Maria Żukowska. W ten sposób odniosła się do stanowiska Ryszarda Petru (Teraz!), który opowiedział się za prywatyzacją telewizji publicznej.

Kopacz o Sikorskim: Potrafi mówić bardzo ładnym polskim językiem

– Radka Sikorskiego znam od lat i wiem, że to jest wybitny człowiek, wybitny minister spraw zagranicznych i człowiek, który potrafi mówić bardzo...

zobacz więcej

W nocy z czwartku na piątek Sejm przyjął nowelę ustawy o opłatach abonamentowych, która zakłada rekompensatę w wysokości 1,26 mld zł dla publicznej radiofonii i telewizji z tytułu utraconych w latach 2018-19 opłat abonamentowych. Podczas debaty Petru opowiedział się m.in. za prywatyzacją telewizji publicznej i likwidacją abonamentu.

„Przeczuwam tarcia w koalicji, bo my na pewno nie jesteśmy za prywatyzacją mediów publicznych” – napisała w piątek na Twitterze Żukowska, odnosząc się do stanowiska Petru. „Ocena funkcjonowania koalicji zostanie dokonana po wyborach do PE” – dodała w wymianie zdań na Twitterze Żukowska.

Nowelizację ustawy skrytykowali Grzegorz Schetyna oraz szefowa Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer. Wyraziła przy tym opinię, że „prezydent Andrzej Duda nie powinien podpisać tej ustawy”.

Koalicja opozycji

Na początku lutego grupa byłych premierów i szefów MSZ podpisała deklarację zawierającą apel o powstanie Koalicji Europejskiej i stworzenie szerokiej listy w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Autorzy apelu zwrócili się do „odpowiedzialnych sił i środowisk politycznych, samorządowych i obywatelskich” o wystawienie „jednej, szerokiej listy, której celem byłaby odbudowa mocnej pozycji Polski w UE”. Pod deklaracją podpis złożyli – oprócz szefa PO Grzegorza Schetyny – także byli premierzy: Ewa Kopacz, Jerzy Buzek, Kazimierz Marcinkiewicz, Włodzimierz Cimoszewicz, Leszek Miller i Marek Belka, a także były szef MSZ Radosław Sikorski.

Zarząd Nowoczesnej zdecydował w piątek, że Nowoczesna będzie współtworzyć Koalicję Europejską. W sobotę decyzję w sprawie dołączenia ma podjąć PSL. Wcześniej podobne decyzje zapadły w SLD – 16 lutego, w Partii Zieloni – 17 lutego, i w tworzonej przez byłych polityków Nowoczesnej partii Teraz! – 18 lutego.

Żukowska po konwencji Sojuszu 16 lutego poinformowała w mediach społecznościowych, że delegaci partii podjęli większością 111 głosów, przy 6 głosach wstrzymujących i 3 przeciwnych – w tym jej – decyzję o przystąpieniu do utworzenia Koalicji Europejskiej wraz z innymi ugrupowaniami opozycji parlamentarnej.

źródło:

Zobacz więcej