RAPORT

Prorosyjska era Tuska

„Latający buldog”. Odnaleziono gatunek gigantycznej pszczoły

Plotki o pszczole pojawiły się w 1981 r. (fot. TT/World Economic Forum)
Plotki o pszczole pojawiły się w 1981 r. (fot. TT/World Economic Forum)

Najnowsze

Popularne

Gigantyczną pszczołę, o której wspominał już Alfred Russel Wallace, współodkrywca teorii ewolucji, odnaleziono na jednej z wysp Indonezji. Jest czterokrotnie większa od pszczoły miodnej.

Tyranozaur miniaturka. Odkryto nowy gatunek drapieżnych dinozaurów

Tyranozaur był największym dinozaurem mięsożernym. Zanim wyewoluował w mierzącego nawet 13 ton potwora, miał niedużego przodka. W amerykańskim...

zobacz więcej

BBC News informuje, że na żywego owada o łacińskiej nazwie Megachile Pluto natrafiono w styczniu 2019 r. na jednej z wysp Północnych Moluków. Ma on ciemną barwę, cztery centymetry długości i sześć centymetrów rozpiętości skrzydeł.

Według entomologa Eliego Wymana z Princeton University, pszczoła jest co najmniej cztery razy większa od zwykłej pszczoły miodnej i ma potężne szczęki. Jeden z uczestników wyprawy do Indonezji, fotograf Clay Bolt nazwał ją „latającym buldogiem”.

Pszczołę po raz pierwszy w 1858 r. opisał brytyjski biolog Alfred Russel Wallace, uznawany za współodkrywcę teorii ewolucji. Nazwano ją wtedy „gigantyczną pszczołą Wallace'a”. Okaz obrósł w legendę, ponieważ od tego czasu żaden z naukowców podobnego nie wdział.

Powstała nowa mapa nieba. Pokazuje setki tysięcy nieznanych dotąd galaktyk

Nowa mapa nieba, ukazująca setki tysięcy dotychczas nieznanych galaktyk, została stworzona przez międzynarodowy zespół astronomów z 18 krajów...

zobacz więcej

Plotki o gigantycznej pszczole pojawiły się w 1981 r. Podobno znowu natrafiono na nią żywą na jednej z wysp Indonezji. Dwa okazy próbowano sprzedać za pośrednictwem internetu, ale potem nie było już żadnych informacji.

W styczniu 2019 r. zorganizowano w tym kraju wyprawę śladami Wallace'a, w której wzięli udział przyrodnicy z USA i Australii. 25 stycznia udało się odnaleźć gigantyczną, żywą samicę, którą sfotografował uczestnik ekspedycji.

Gigantyczna pszczoła założyła gniazdo na drzewie w kopcu termitów.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej