Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

Nie wystarczy ochrona lasów. Ptakom zagrażają rośliny inwazyjne i jelenie

„Wszystko wskazuje na to, że las stał się mniej odpowiednim środowiskiem dla kilku gatunków ptaków, mimo statusu chronionego” (fot. Wolfgang Kaehler/LightRocket/Getty Images)

Działania mające na celu ochronę niewielkich połaci leśnych na dłuższą metę wcale nie wpływają pozytywnie na podtrzymanie bioróżnorodności wśród ptaków – uważają naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu Rutgersa.

Zakończono wycinkę na Mierzei Wiślanej

Wycinka jest zakończona. Wszystkie drzewa, które miały być wycięte, zostały wycięte – poinformował w środę rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji...

zobacz więcej

Obecnie głównym narzędziem ochrony lasów jest rozszerzanie – często ogromnym kosztem – sieci tysięcy chronionych obszarów na całym świecie. Jednak specjaliści nie mogą po prostu uznać, że dany obszar podlega ochronie i zakładać, że wszystkie gatunki na nim pozostaną – zauważają naukowcy na łamach „Biodiversity and Conservation”. Amerykanie obserwowali niewielki, stary drzewostan w rezerwacie William L. Hutcheson Memorial w stanie New Jersey.

Chociaż wiekowy las wydaje się być doskonałym miejscem dla wielu ptaków, to dziewięć gatunków już tam nie gniazduje – informują przyrodnicy. Te gatunki, w tym lasówka złotogłowa (Seiurus aurocapilla) i lasówka szkarłatna (Setophaga ruticlla), były kiedyś stałymi mieszkańcami. Zmniejszyła się też liczebność populacji wielu innych gatunków.

– Uważamy, że należy kłaść większy nacisk na monitorowanie i zarządzanie obszarami chronionymi dla lepszych efektów – uważa główny autor Jeffrey Brown, doktorant z Lockwood Lab na uniwersyteckim wydziale ekologii, ewolucji i zasobów naturalnych.

Już poprzednie badania świadczyły o tym, że las porastają rośliny inwazyjne, co znacznie zubożyło gatunki w runie leśnym. Ponadto zwiększyła się populacja jeleni wirginijskich, a to doprowadziło do strat w roślinności pod piętrem korony drzew i pogorszenia warunków dla ptaków budujących gniazda na ziemi i ptaków migrujących.

Niemiecki koncern wycina las pierwotny. Tysiące osób protestuje

Kilka tysięcy osób protestuje w sobotę przeciw planowanej przez koncern energetyczny RWE wycince resztek lasu pierwotnego Hambach. Na jego miejscu...

zobacz więcej

Niestety niewiele wiadomo o efektywności obszarów chronionych w kwestii zapobiegania wymieraniu gatunków. O bioróżnorodności w mniejszych, podlegających ochronie lasach, nie wiadomo praktycznie nic – zaznaczają badacze.

Badany przez nich las to rzadki w New Jersey przykład niepoddawanego wycince drzewostanu, który był chroniony od 1955 r. Służy on nieprzerwanie długoterminowym badaniom naukowym. Rosną w nim dęby białe, które mają średnio 235 lat. Puszczę otacza młody las i opuszczone tereny uprawne oraz działki wykorzystywane do długofalowych badań.

–Wszystko wskazuje na to, że las stał się mniej odpowiednim środowiskiem dla kilku gatunków ptaków, mimo statusu chronionego – powiedziała prof. Julie Lockwood.

– Szczególnie dotknięte zostały ptaki migrujące i gniazdujące na ziemi, natomiast kilka innych grup, w tym dzięcioły, spotyka się znacznie częściej– dodała.

źródło:

Zobacz więcej