Walka o niepodległość w obrazkach. IPN przygotował nowy komiks dla dzieci

IPN planuje już wydanie kolejnego tomu komiksu z przygodami rodziny Srebrnych (fot. IPN)

Instytut Pamięci Narodowej zaprezentował najnowszy komiks dla dzieci „Srebrni na szlakach Niepodległej”. Jest to historia Mikołaja, Jana i Kacpra Srebrnych, którzy walczą o niepodległość Polski. Nazwisko nie jest przypadkowe. To przodkowie bohatera popularnej serii komiksowej ukazującej przygody Antka Srebrnego z czasu II wojny światowej.

„Bradl” – Polak, który wywiódł w pole Niemców. Premiera nowego komiksu

Fascynująca historia Kazimierza Leskiego, „Bradla”, uczestnika Powstania Warszawskiego, błyskotliwego inżyniera, który na czas wojny przeobraził...

zobacz więcej

Autor koncepcji i konsultant historyczny komiksu dr Tomasz Łabuszewski, naczelnik Oddziałowego Biura Badań Historycznych w Warszawie, wyjaśnia, że komiks powstał, by pokazać najmłodszym, że postawy patriotyczne są efektem ciągłości pokoleń.

W opowieści pojawia się postać Melchiora, powstańca styczniowego, który jest w rodzinie Srebrnych „rozsadnikiem idei patriotycznych i niepodległościowych” – wskazuje Łabuszewski. Historyk zdradza, że Melchior inspiruje też trzech kuzynów: Mikołaja, Jana i Kacpra do walki o niepodległości w czasie I wojny światowej.

W komiksie ukazana została zawiła polska droga do niepodległość poprzez opowieść o losach trzech kuzynów, którzy walczą w polskich oddziałach powstałych przy armiach zaborczych. Spotykają się w 1919 roku w Wojsku Polskim, by przeciwstawić się największemu zagrożeniu dla odradzającej się II Rzeczypospolitej, jakim byli bolszewicy.


IPN planuje w przyszłym roku wydanie kolejnego tomu komiksu z przygodami rodziny Srebrnych, który w setną rocznicę zwycięskiej dla Polaków Bitwy Warszawskiej przypomni o jednym z najważniejszych wydarzeń w historii II Rzeczypospolitej.


źródło:
Zobacz więcej