Problemy z pamięcią i uczeniem się? Może o tym świadczyć niedobór jednej witaminy

Wiadomo, że witamina D jest niezbędna do zachowania prawidłowych funkcji poznawczych (fot. Pixabay/455992)

Niedobór witaminy D prowadzi do zanikania tzw. sieci perineuronalnych w rejonie hipokampa, co osłabia połączenia neuronalne i prowadzi do problemów z uczeniem się i pamięcią – czytamy na łamach „Brain Structure and Function and Trends in Neuroscience”.

Nowa metoda pomoże wykryć raka piersi. „Kamień milowy w diagnostyce”

Naukowcy z Uniwersytetu w Heidelbergu opracowali badanie krwi wykrywające raka piersi. Eksperci mówią o „kamieniu milowym w diagnostyce raka...

zobacz więcej

Wiadomo, że witamina D jest niezbędna do zachowania prawidłowych funkcji poznawczych, a jej niedobór może sprzyjać rozwojowi schizofrenii lub depresji. Naukowcy z Uniwersytetu Queensland (Australia) odkryli, co leży u podłoża tego zjawiska.

Podczas eksperymentów na myszach pozbawianych witaminy D specjaliści wykazali, że niedobór tego składnika powoduje zanikanie sieci perineuronalnych okalających komórki nerwowe w okolicy hipokampa.

Sieci perineuronalne stabilizują połączenia pomiędzy neuronami. Nic więc dziwnego, że ich zanikanie wiązało się z wyraźnym osłabieniem i redukcją liczby połączeń, zwłaszcza w prawej części hipokampa.

To prawdopodobnie przyczyniało się do upośledzenia u myszy funkcji uczenia się i zapamiętywania.

„Gdy neurony w hipokampie tracą wsparcie sieci perineuronalnych, nie są w stanie utrzymać połączeń, co ostatecznie prowadzi do pogorszenia funkcji poznawczych” – komentuje dr Thomas Burne, jeden z autorów badania.

Nieprawidłowe funkcjonowanie hipokampa i związane z tym problemy z pamięcią czy zniekształcone postrzeganie rzeczywistości są natomiast jednymi z głównych elementów schizofrenii.

źródło:

Zobacz więcej