RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Szwecja: więzienie za „spontaniczną” kradzież klejnotów królewskich

Prokurator domagał się dla mężczyzny 6 lat więzienia (fot. arch.PAP/EPA/Pontus Stenberg)

Na 4,5 roku więzienia skazał w piątek sąd w Szwecji 22-letniego mężczyznę za kradzież latem zeszłego roku klejnotów królewskich z katedry w Straengnaes, 90 km na wschód od Sztokholmu. Prokurator domagał się kary 6 lat więzienia.

Szwedzka policja: najpewniej odnaleziono skradzione klejnoty królewskie

Wszystko wskazuje na to, że odnaleziono klejnoty królewskie, skradzione latem zeszłego roku z katedry w Straengnaes (90 km na wschód od Sztokholmu)...

zobacz więcej

Sąd Okręgowy w Eskilstunie stwierdził w uzasadnieniu wyroku, że „ponad wszelką wątpliwość oskarżony dokonał kradzieży klejnotów królewskich wraz z jedną lub kilkoma osobami”. Na cennych przedmiotach znaleziono ślady jego DNA.

Prokurator domagał się dla mężczyzny 6 lat więzienia.

Według sądu okolicznością łagodzącą był sposób przeprowadzenia kradzieży i brak wystarczającego zabezpieczenia w katedrze w Straengnaes.

„Napad bez specjalnych przygotowań”

Jak wykazano, mężczyzna dokonał przestępstwa w ciągu dnia, bez specjalnych przygotowań. Złodziej zwykłym młotkiem rozbił szklaną gablotę, a klejnoty schował do torby i uciekł rowerem w stronę jeziora Melar. Tam przesiadł się do motorówki.

Początkowo oskarżony 22-latek nie przyznawał się do winy. Gdy jednak przed około trzema tygodniami przypadkowo odnaleziono klejnoty, przyznał się, tłumacząc swój czyn koniecznością zdobycia pieniędzy.

Skarby szwedzkich władców zrabowane. Złodzieje uciekli motorówką

Bezcenne skarby należące do szwedzkich władców padły ofiarą złodziei. Rabusie ukradli je z katedry w Strangnas i uciekli motorówką.

zobacz więcej

Wycenione na 65 mln koron (6,25 mln euro) insygnia królewskie: korony, berła oraz jabłka należące do króla Karola IX Wazy (1604-1616) oraz królowej Krystyny Wazówny (1632-1654) zostały znalezione w miejscowości Akersberga pod Sztokholmu. Część z nich jest uszkodzona.

Klejnoty królewskie ukryte były w pojemniku na śmieci, na którym ktoś napisał sprayem „bomba” i umieścił go na dachu samochodu. Nietypowego odkrycia dokonał pilnujący parkingu nocny stróż.

W związku z kradzieżą, która miała miejsce 31 lipca 2018 roku, aresztowano także dwóch innych młodych mężczyzn, znajomych skazanego. Ich proces spodziewany jest w późniejszym terminie. Poszukiwany jest świadek – wędkarz, który pomógł uciekającym z łupem złodziejom, gdy w ich motorówce zabrakło paliwa.

W katedrze w Straengnaes znajduje się nagrobek księżniczki Izabelli Wazówny (1564-1566), najstarszej córki Jana III Wazy i Katarzyny Jagiellonki. W przykatedralnej bibliotece przechowywane są cenne polonika.

źródło:

Zobacz więcej