RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Małgorzata Gersdorf nagrodzona przez Niemcy. „Sprzeciwiła się rozwojowi sytuacji w Polsce”

Małgorzata Gersdorf (fot. arch.PAP/Radek Pietruszka)

Pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf została wyróżniona niemiecką nagrodą im. Theodora Heussa. W uzasadnieniu przyznania nagrody napisano, że cechuje się ona „wzorową niezłomnością, jednoznaczną postawą i odwagą cywilną, z którą broni nieodzownych warunków demokracji”. „Z godną podziwu oczywistością sprzeciwiła się rozwojowi sytuacji w Polsce” – podkreśliła Gesine Schwan, przewodnicząca kuratorium fundacji Heussa.

„Wypłakują się nad losem pani Gersdorf, a nie pamiętają, że zabili 6 mln Polaków”

– Chodzi o to, by pisać historię na nowo i właśnie za pomocą mediów - bo tego sformułowania użyła niemiecka telewizja publiczna ZDF – mówił na...

zobacz więcej

Fundację Theodora Heussa, byłego prezydenta Niemiec i polityka, która cyklicznie przyznaje wyróżnienia w zakresie walki o praworządność, trójpodział władzy, ochronę mniejszości, uczciwe prowadzenie publicznych sporów i wolność mediów zdecydowała, że jedna z nagród trafi do prezes polskiego Sądu Najwyższego.

Nagroda Theodora Heussa jest przyznawana od 1965 r. Jej celem jest „wyróżnianie i umacnianie obywatelskiego zaangażowania” oraz „prezentowanie demokracji jako formy życia”.

Poinformowano też, że wręczenie nagrody będzie miało miejsce 11 maja w Stuttgarcie.

źródło:
Zobacz więcej