Nowoczesna dołącza do Koalicji Europejskiej. „Zdecydowaliśmy, że będziemy ją współtworzyć”

Na zebraniu zarządu zdecydowaliśmy, że Nowoczesna będzie współtworzyć Koalicję Europejską – poinformowała na konferencji prasowej szefowa Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer.

Jest wniosek do prokuratora generalnego o delegalizację PO i Nowoczesnej

Młodzież Wszechpolska i Ruch Narodowy wnioskują do prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry o delegalizację Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej....

zobacz więcej

– Ważne jest, żeby z Polski była silna reprezentacja tych sił, które są proeuropejskie i chcą budować silną UE, chcą zadbać o silną pozycję Polski w UE – mówiła Lubnauer.

– Z tego powodu dzisiaj na spotkaniu na zebraniu zarządu Nowoczesnej zadecydowaliśmy, że Nowoczesna będzie współtworzyć projekt Koalicji Europejskiej, koalicji sił prodemokratycznych, które chcą wspólnie wystartować do wyborów do PE, po to, żeby głos Polski w UE był szczególnie mocno słyszalny – dodała szefowa Nowoczesnej.

Lubnauer podkreśliła, że zarząd Nowoczesnej podjął w tej sprawie decyzję jednomyślnie. Poinformowała również, że nie ma jeszcze decyzji co do ewentualnych kandydatów Nowoczesnej w nadchodzących wyborach do PE, a decyzje będą podejmowane wspólnie z koalicjantami.

Na początku grudnia ośmioro posłów Nowoczesnej z Kamilą Gasiuk-Pihowicz na czele opuściło partię, by dołączyć do współtworzonego z Platformą klubu poselskiego Platforma Obywatelska – Koalicja Obywatelska.

Sprawiło to, że klub Nowoczesnej na kilka dni przestał istnieć, bo nie miał wówczas wymaganej regulaminowo liczby 15 posłów.

– Siłą Koalicji Obywatelskiej musi być różnorodność, a nie podporządkowanie jednej partii. Musimy być atrakcyjni dla różnych wyborców, bogaci w mnogość poglądów, a nie tylko dla elektoratu Platformy – mówiła wówczas Lubnauer, która nie chciała współtworzyć sejmowej koalicji z PO.

Nieoficjalnie wskazywano, że przejście części posłów .N do PO-KO było inspiracją Kamili Gasiuk-Pihowicz, której według niektórych mediów obiecane zostało pierwsze miejsce na listach do Parlamentu Europejskiego.

źródło:
Zobacz więcej