Koniec kłamstwa powielanego od lat. „Polacy nie zamordowali 200 tys. Żydów”

Polacy ocalili 100 tys. Żydów, nie zabili 200 tys. – to tezy zawarte w publikacji badacza Holocaustu Szymona Datnera (fot. Scott Barbour/Getty Images)

Izraelski dziennik „Jerusalem Post” przyznał, że liczba 200 tys. Żydów, których mieli zamordować Polacy jest nieprawdziwa i oparta na fałszywie rozprzestrzenianych badaniach. Fałszywą i oskarżającą Polaków tezę powielało wiele mediów, w tym media izraelskie. Polacy nie zabili 200 tys. Żydów; 100 tys. zamordowali okupanci, kolejne 100 tys. Polacy ocalili – pisze dziennik.

Cichocki: Izrael musi sobie odpowiedzieć, czy chce być reprezentowany przez rasistę

Strona izraelska musi odpowiedzieć sobie na pytanie, czy chce być reprezentowana na świecie przez rasistę – powiedział Bartosz Cichocki....

zobacz więcej

11 lutego 2018 r. najstarszy izraelski dziennik „Haaretz” opublikował tekst, w którym opierając się na słowach historyka Jana Grabowskiego – współzałożyciela i członka Centrum Badań nad Zagładą Żydów Instytutu Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk – stwierdza, że Polacy „zamordowali 200 tys. Żydów”. Grabowski taką teorię wysnuł z publikacji badacza Holocaustu Szymona Datnera z 1970 r.

Jak się okazało, oskarżanie Polaków o tak okrutną zbrodnię jest historycznym kłamstwem, opartym na błędzie naukowym. Udowodniono, że Datner w swej publikacji oszacował, że 100 tys. Żydów zginęło – nie ma tu mowy o winie Polaków, lecz o okupancie – a 100 tys. innych Żydów zostało przez Polaków ocalonych.

Fakt ten uznał w swej publikacji najnowszy „Jerusalem Post”. W artykule stwierdzono, że faktycznie doszło do błędu, gdzie bezzasadnie oskarżano Polaków o mord 200 tys. Żydów.

źródło:
Zobacz więcej