Cokół pomnika ks. Jankowskiego pomazany farbą

To kolejny w ostatnim czasie atak na pomnik ks. Jankowskiego (fot. PAP/Marcin Gadomski)

Policja poszukuje sprawcy, który na cokole pomnika ks. prałata Henryka Jankowskiego w Gdańsku pomalował w nocy z czwartku na piątek różową farbą w sprayu m.in. napis „Bądź za ofiarami”. To kolejny w ostatnim czasie akt wandalizmu na pomniku zmarłego przed dziewięciu laty duchownego.

Trzej sprawcy przewrócili pomnik ks. Henryka Jankowskiego w Gdańsku

W nocy ze środy na czwartek trzech mężczyzn przewróciło pomnik ks. Henryka Jankowskiego w Gdańsku. Wobec zmarłego prałata w ostatnich miesiącach...

zobacz więcej

Oficer prasowa Komendanta Miejskiego Policji w Gdańsku, asp. Karina Kamińska powiedziała, że pomalowanie sprayem cokołu pomnika odkryli około północy policjanci podczas patrolu.

Na cokole ktoś wymalował hasła m.in. „Bądź za ofiarami” i „pedofil”.

Policja ustala sprawcę czynu. Czeka również na zgłoszenie o przestępstwie o zniszczeniu mienia od właściciela pomnika, czyli społecznego komitetu budowy pomnika ks. Jankowskiego.

To kolejny w ostatnim czasie akt wandalizmu na tym pomniku. Poprzedniej nocy trzech aktywistów przewróciło monument stojący niedaleko kościoła św. Brygidy w Gdańsku. Film z tego zdarzenia udostępnił na portalu społecznościowym dziennikarz Tomasz Sekielski.

Na nagraniu widać, jak mężczyźni założyli najpierw na szyję figury pętlę, podważyli cokół i ciągnęli aż pomnik upadł na przygotowane wcześniej opony samochodowe. Miały zapobiec zniszczeniu pomnika, bo, jak zadeklarowali aktywiści, ich „celem jest rozbicie fałszywego i ohydnego mitu Henryka Jankowskiego, nie zaś – materii jego pomnika”.

Na leżącym pomniku, który oddzielił się od cokołu, ale nie rozpadł, ułożyli strój ministranta i dziecięcą bieliznę. Miał to być symbol cierpienia molestowanych przez prałata dzieci.

Mężczyźni zostali zatrzymani przez policję; zostaną przesłuchani. Społeczny komitet budowy pomnika zamierza prawdopodobnie ustawić pomnik na nowo.

źródło:

Zobacz więcej