Ponad 10 kg rafy koralowej w bagażu. Miała ozdobić akwarium

Wszystkie okazy trafiły do magazynu mazowieckiej służby celno-skarbowej (fot. Izba Administracji Skarbowej w Warszawie)

Ponad 10 kg rafy koralowej w bagażu podróżnego z Wietnamu znaleźli funkcjonariusze Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego na warszawskim lotnisku - poinformowała Izba Administracji Skarbowej (IAS) w Warszawie. Z wyjaśnień podróżnego wynika, że koralowce miały służyć jako wyposażenie domowego akwarium.

Ryanair i Wizz Air zapłacą kary za przepisy ws. bagażu

Włoski urząd ds. konkurencji zdecydował, że linie Ryanair i Wizz Air muszą zapłacić odpowiednio 3 mln euro i 1 mln euro kary za wprowadzenie...

zobacz więcej

„Odległe rejony świata zachwycają nieprzebranym bogactwem fauny i flory, co może zachęcać do przywiezienia ze sobą oryginalnej pamiątki. Z takiej okazji skorzystał obywatel Wietnamu mieszkający w Polsce, w którego bagażu funkcjonariusze celno-skarbowi znaleźli duży fragment rafy koralowej o wadze 9,5 kg oraz cztery mniejsze okazy” – napisano w komunikacie IAS.

Ostatnio funkcjonariusze zatrzymali trzy inne sztuki koralowców przywiezionych z Malediwów. Były to pamiątki prawdopodobnie legalnie kupione w sklepie przez małżeństwo z Polski.

– Wszystkie okazy trafiły do magazynu mazowieckiej służby celno-skarbowej, ponieważ była to żywa rafa koralowa. Koralowce zostały wyrwane z ich naturalnego środowiska, następnie spreparowane i przygotowane do sprzedaży – poinformowano w komunikacie.

Podczas kontroli na Lotnisku Chopina znaleziono biżuterię wartą 2 mln zł

Ponad 25 kg biżuterii o szacunkowej wartości 2 mln zł ujawnili funkcjonariusze celno-skarbowi podczas kontroli bagażu na Lotnisku Chopina –...

zobacz więcej

IAS przypomina, że przywóz koralowców na obszar Unii Europejskiej wymaga zezwolenia eksportowego z kraju wywozu i zezwolenia importowego. Należy to zgłosić na granicy służbie celno-skarbowej.

Zgodnie z wyjaśnieniami IAS, rafa koralowa objęta jest ochroną na mocy konwencji o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem, zwaną także konwencją waszyngtońską CITES. Za przestępstwa naruszające konwencję waszyngtońską może grozić kara pozbawienia wolności od trzech miesięcy do pięciu lat.

źródło:

Zobacz więcej