RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Instytucje finansowe wpłacają słone kary za polisolokaty

Ukarane firmy wpłaciły do budżetu łącznie 34 mln zł. (fot. arch.PAP/Leszek Szymański)
Ukarane firmy wpłaciły do budżetu łącznie 34 mln zł. (fot. arch.PAP/Leszek Szymański)

Sądy utrzymały już ponad połowę z blisko 60 mln zł sankcji, które UOKiK nałożył na instytucje finansowe za polisy inwestycyjne – informuje „Puls Biznesu”.

Komisja finansów za prezydenckim projektem noweli ws. wsparcia kredytobiorców

Sejmowa Komisja Finansów Publicznych opowiedziała się w czwartek za prezydenckim projektem nowelizacji ustawy o wsparciu kredytobiorców w trudnej...

zobacz więcej

Jak podaje „Puls Biznesu” UOKiK zdecydowanie wygrywa procesy z bankami i ubezpieczycielami oraz pośrednikami finansowymi, którzy niezgodnie z prawem sprzedawali ubezpieczenia na życie i tzw. polisolokaty, czyli ubezpieczenia na dożycie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym.

Od 2013 r. prezes urzędu ukarał sześć instytucji finansowych na łączną kwotę ok. 57 mln zł. Dotychczas prawomocnie zakończyło się pięć spraw w sądzie, które UOKiK wygrał. Ukarane firmy wpłaciły do budżetu łącznie 34 mln zł.

Jak pisze gazeta, „piłka w grze jest w ostatniej sprawie, a gra toczy się o ponad 21 mln zł”.

Najnowszym zwycięstwem urzędu z instytucją finansową jest prawomocny wyrok z 23 stycznia – czytamy.

Chodzi o prawomocny wyrok sądu apelacyjnego, który nałożył 3 mln zł kary dla należącego do Leszka Czarneckiego Idea Banku. W 2014 r. UOKiK uznał, że bank łamał przepisy, nie informując o ryzyku poniesienia strat związanych z inwestycją oraz o opłatach za rozwiązanie umowy w trakcie jej trwania. Jak pisze gazeta, UOKiK wygrał też w sądzie z pośrednikiem finansowym Open Finance (firma zapłaciła 1,6 mln zł kary za ukrywanie przed klientami ryzyka płynącego z wykupienia tzw. polisolokat) oraz z Getin Noble Bank. Firma zapłaciła z kolei 5 mln zł kary za wprowadzanie klientów w błąd. Obie te firmy związane są z Leszkiem Czarneckim.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej