Szwedzka prokuratura zdecyduje o ekstradycji Stefana Michnika

W 1951 roku 23-letni wówczas Stefan Michnik skazał na śmierć majora Zefiryna Machallę, przedwojennego oficera WP (fot.archiwa IPN)

To szwedzka prokuratura zdecyduje, czy odwołać się od decyzji sądu odmawiającej wydania Stefana Michnika – pisze „Nasz Dziennik”. Pion śledczy Instytutu Pamięci Narodowej nie może bezpośrednio odwołać się od decyzji szwedzkiego sądu.

Europejski Nakaz Aresztowania wobec Stefana Michnika

Wojskowy Sąd Garnizonowy wydał Europejski Nakaz Aresztowania wobec byłego sędziego Wojskowego Sądu Rejonowego Stefana Michnika – podał pion śledczy...

zobacz więcej

„Sąd w Goeteborgu odmówił wykonania Europejskiego Nakazu Aresztowania, a tryb zaskarżania w tym przypadku określa szwedzkie prawo” – czytamy.

„Aktualnie podjęto działania, które naszym zdaniem zmierzają do tego, aby przekonać stronę szwedzką do naszych argumentów przemawiających za złożeniem takiego zażalenia” – powiedział w rozmowie z gazetą prokurator Robert Janicki z IPN.

„Chcemy, aby szwedzka prokuratura zaskarżyła tę decyzję. Jest jeszcze czas do złożenia tego zażalenia” – dodał.

„ND” wyjaśnia, że doszło do spotkania wiceministra spraw zagranicznych z ambasadorem Szwecji, podczas którego dyplomacie została przedstawiona argumentacja strony polskiej.

Jak podaje dziennik, wobec Stefana Michnika formułowanych jest 30 zarzutów o popełnienie zbrodni komunistycznych i zbrodni przeciwko ludzkości.

źródło:

Zobacz więcej