Japońska agencja kosmiczna: sonda Hayabusa 2 wylądowała na asteroidzie Ryugu

Sonda Hayabusa 2 wystartowała 3 grudnia 2014 r. (fot. REUTERS/Kyodo)

Sonda Hayabusa 2 zdołała na krótko wylądować na powierzchni asteroidy Ryugu – poinformowała japońska agencja kosmiczna Jaxa. Sonda prowadzi dokładne badania tej asteroidy.

Ziemska atmosfera sięga poza orbitę Księżyca. Astronomowie zaskoczeni

Pochodzące z atmosfery atomy wodoru w śladowych ilościach sięgają aż do Księżyca i dalej – ustalili rosyjscy naukowcy. Odkrycia dokonano podczas...

zobacz więcej

„Musimy jeszcze przeanalizować dane, które stale otrzymujemy, zanim potwierdzimy, że rzeczywiście do tego doszło, ale sądzimy, że to jest sukces” – oświadczył rzecznik agencji.

Asteroida Ryugu znajduje się obecnie w odległości ok. 340 mln km od Ziemi co powoduje, że sygnały wysyłane przez sondę docierają do ośrodka kontroli misji ze sporym opóźnieniem.

Poinformowano, że manewr lądowania na powierzchni asteroidy rozpoczął się w czwartek o godz. 5.15 czasu polskiego. Po około godzinie sonda dotknęła powierzchni.

Zgodnie z programem kontakt z Ryugu trwał zaledwie kilka sekund, podczas których powinny zostać pobrane próbki z jej powierzchni.

Sonda Hayabusa 2 wystartowała 3 grudnia 2014 r. i przebyła dotychczas 3,2 mld km, a jej misja jest daleka od zakończenia. Sonda potrzebowała trzech lat i 10 miesięcy, aby dotrzeć do asteroidy.

W czerwcu 2018 r. weszła na orbitę w odległości ok. 20 km od Ryugu, asteroidy pochodzącej z okresu formowana się Układu Słonecznego. W październiku zeszłego roku sonda wysłała na asteroidę małego francusko-niemieckiego robota o nazwie Mascot, który przez 17 godzin analizował skład chemiczny powierzchni tego ciała niebieskiego.

źródło:

Zobacz więcej