Ryanair i Wizz Air zapłacą kary za przepisy ws. bagażu

Dochodzenia w tej sprawie domagały się włoskie organizacje konsumenckie (fot. REUTERS/Kacper Pempel)

Włoski urząd ds. konkurencji zdecydował, że linie Ryanair i Wizz Air muszą zapłacić odpowiednio 3 mln euro i 1 mln euro kary za wprowadzenie przepisu, zgodnie z którym na pokładzie samolotu można bezpłatnie przewozić tylko bagaż mieszczący się pod siedzeniem.

Przez Atlantyk w trzy godziny? Boeing inwestuje w obiecujący projekt

Nawet 1671 km/godz., znacznie powyżej prędkości dźwięku, ma osiągać samolot zaprojektowany przez amerykańską firmę Aerion. Dzieło inżynierów ma...

zobacz więcej

Włoski regulator uznał, że wprowadzony 1 listopada 2018 r. przepis dotyczący bagażu jest „niewłaściwą praktyką handlową”, która „wprowadza klientów w błąd w sprawie właściwej ceny biletu, nie wliczając do taryfy podstawowej zasadniczej części kontraktu z przewoźnikiem lotniczym, jaką jest duży bagaż podręczny”.

Domagając się od 5 do 25 euro dodatkowej opłaty za bagaż podręczny, „oba przedsiębiorstwa przeprowadziły w sposób nieprzejrzysty podwyżkę cen biletów” – uznał regulator. Włoski urząd zażądał, by obie linie lotnicze odniosły się do decyzji w ciągu 60 dni. Dochodzenia w tej sprawie domagały się włoskie organizacje konsumenckie.

Regulator już w październiku wezwał przewoźników, by zmienili swą politykę dotyczącą bagażu, ale żadna z linii lotniczych nie zareagowała na ten apel.

źródło:

Zobacz więcej