Wyłudzili ponad 80 mln z Unii. Udało się odzyskać czwartą część łupu

Zatrzymanie gangu oszustów (fot. CBŚP)

Mieszkania, domy, kolekcje biżuterii, drogie samochody – wszystko wartości blisko 20 mln zł zabezpieczyli policjanci CBŚP i poznańskiej Prokuratury Regionalnej, którzy od grudnia 2018 r. rozbijają gang wyłudzający unijne pożyczki. Łupem bandy padło ponad 80 mln zł, które miały być przeznaczone na zakup ekranów elektronicznych. Do przekrętu zaangażowano ponad 100 firm, a do tej pory zatrzymano 31 osób.

Dożywocie dla 36-latka. Zamordował byłą partnerkę i 14-miesięcznego syna

Na dożywocie skazał w czwartek sąd w Radomiu 36-letniego mężczyznę, który ze szczególnym okrucieństwem zamordował byłą partnerkę i ich...

zobacz więcej

Za przekrętem z wyłudzeniem unijnych pożyczek stoi grupa biznesmenów z Warszawy i Poznania, którzy swoją działalność mieli rozpocząć w 2017 r. Oszuści, wykorzystując założone i kontrolowane przez siebie firmy, brali pożyczki na zakup sprzętu elektronicznego, głównie ekranów.

Gang kupił wspomniane urządzenia za kilka milionów zł, jednak dzięki przekrętowi wyciągnął z unijnej kasy ponad 80 mln zł.
Śledczy ustalili, że aż 130 pożyczek dla 100 firm, było fikcyjnych. Do przekrętu wykorzystano sieć wzajemnie powiązanych firm.

Śledczy nie chcą jednak ujawniać, jaki był dokładny mechanizm oszustwa. Wiadomo, że do pomysłodawców przestępstwa trafiły dziesiątki milionów złotych.

„Tulipan” z portalu randkowego oszukał kobietę „na amerykańskiego lekarza”

zobacz więcej

Udane łowy na majątki

Policjanci i prokuratorzy uderzyli w ostatnich dniach, zatrzymując dziewięć osób związanych z gangiem, który wyłudził ponad 80 mln zł z unijnych pożyczek. Śledczy zabezpieczyli dokumentację, komputery i nośniki pamięci. Mają tam być zarejestrowane wszystkie transakcje dokonane przez oszustów.

– Dzięki ogromnemu zaangażowaniu policjantów i prokuratorów ujawniono majątek należący do podejrzanych w postaci kilkudziesięciu nieruchomości, kilkunastu samochodów oraz pieniędzy na rachunkach bankowych. W efekcie zabezpieczono mienie o łącznej wartości ponad 20 mln zł. Policjanci odzyskali również towary będące przedmiotami pożyczek zawartych przez tzw. „słupy”, których wartość szacowana jest na kilka milionów złotych – powiedziała kom. Iwona Jurkiewicz, rzeczniczka CBŚP.

Obława na wielką skalę

Lutowa operacja jest kontynuacją działań rozpoczętych w grudniu 2018 r. Wtedy to ponad 300 funkcjonariuszy przeszukało ponad 140 obiektów na terenie całej Polski, zatrzymując 22 osoby zamieszane w przekręty. Za kraty trafili liderzy grupy.

W grudniu szacowano, że łupem oszustów padło ponad 68 mln zł. Wtedy udało się skonfiskować ledwie 1,5 mln zł zagarniętego majątku. Wśród zabezpieczonego mienia znalazły się luksusowe samochody, pieniądze i środki finansowe znajdujące się na kontach bankowych.

Na podstawie zebranego materiału dowodowego wszyscy zatrzymani usłyszeli zarzuty oszustwa oraz udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, w tym dwie osoby – kierowania tą grupą. Dodatkowo 11 osób podejrzanych jest o pranie pieniędzy. Podejrzanym grozić może kara do 10 lat pozbawienia wolności.

źródło:
Zobacz więcej