RAPORT

Kampania 2020

Israel Katz mówi, że nie przeprosi za wypowiedź o Polakach

Szef izraelskiego MSZ Katz nie żałuje swojej wypowiedzi. Powtórzył, że „wielu Polaków” współpracowało z nazistami (fot. arch. SEBASTIAN SCHEINER / POOL)

Pełniący obowiązki szefa izraelskiego MSZ Israel Katz oświadczył w czwartek, że nie żałuje swojej wypowiedzi o tym, że Polacy „wyssali antysemityzm z mlekiem matek” i powtórzył, że „wielu Polaków” współpracowało z nazistami.

Pompeo: pełne zrozumienie dla Polski wobec nieprzyjaznych wypowiedzi Izraelczyków

Sekretarz Stanu USA Mike Pompeo w rozmowie telefonicznej z szefem polskiej dyplomacji Jackiem Czaputowiczem, wyraził pełne zrozumienie dla...

zobacz więcej

Jego wypowiedź dla telewizji Kanał 13 (Reshet 13) zrelacjonował m.in. portal Times of Israel.

Katz odniósł się w niedzielę do słów przypisanych przez media izraelskie szefowi rządu Izraela. Wg nich Benjamin Netanjahu miał obarczyć Polaków współwiną za Holokaust. – Nasz premier wyraził się jasno. Sam jestem synem ocalonych z Holokaustu. Jak każdy Izraelczyk i Żyd mogę powiedzieć: nie zapomnimy i nie przebaczymy. Było wielu Polaków, którzy kolaborowali z nazistami i, tak jak powiedział Icchak Szamir (były premier Izraela - red.), któremu Polacy zamordowali ojca, »Polacy wyssali antysemityzm z mlekiem matki«. I nikt nie będzie nam mówił, jak mamy się wyrażać i jak pamiętać naszych poległych – powiedział.

Po tej wypowiedzi premier Mateusz Morawiecki odwołał wyjazd polskiej delegacji na szczyt V4 do Izraela. Wyjaśnił, że podjął taką decyzję, ponieważ sformułowania, które padły z ust powołanego na ministra spraw zagranicznych Israela Katza, „są absolutnie niedopuszczalne”.

źródło:

Zobacz więcej