RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Pompeo: pełne zrozumienie dla Polski wobec nieprzyjaznych wypowiedzi Izraelczyków

„Nie przebaczymy” – mówił Israel Katz (fot. REUTERS/Alessandro Bianchi)

Sekretarz Stanu USA Mike Pompeo w rozmowie telefonicznej z szefem polskiej dyplomacji Jackiem Czaputowiczem, wyraził pełne zrozumienie dla negatywnego stanowiska Polski wobec nieprzyjaznych wypowiedzi strony izraelskiej. Pompeo potwierdził także, że w najbliższym czasie Stany Zjednoczone przedstawią Polsce konkretne propozycje dotyczące obecności wojskowej.

„Polacy niech przeproszą”, „Katz mógł mówić o ryzykujących życie”. Izraelskie reakcje na kryzys

– I znów Netanjahu przeprasza Polaków, a to oni powinni przepraszać nas za miliony wymordowane w Polsce podczas holokaustu, za pomoc nazistom –...

zobacz więcej

Szefowie dyplomacji Polski i Stanów Zjednoczonych, Jacek Czaputowicz i Mike Pompeo, podsumowali w rozmowie telefonicznej stan relacji polsko-amerykańskich i wielostronnych. Jacek Czaputowicz podziękował amerykańskiemu rozmówcy za reakcję ambasador Georgette Mosbacher na antypolską wypowiedź szefa izraelskiego MSZ.

Szefowa poselstwa USA w Polsce oświadczyła we wtorek, że „między bliskimi sojusznikami, takimi jak Polska i Izrael, nie ma miejsca na takie obraźliwe komentarze, jak wypowiedź izraelskiego ministra spraw zagranicznych Israela Katza”. Następnego dnia ambasador oceniła, że Katz powinien przeprosić za swoje słowa.

P.o. szefa izraelskiego MSZ krótko po zakończeniu szczytu poświęconego budowaniu pokoju i bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie, jaki odbył się w Warszawie, oskarżył Polaków o kolaborację z, jak się wyraził, „nazistami” i „w imieniu wszystkich Żydów i wszystkich obywateli Izraela” zapowiedział: „nie przebaczymy”.

Ponadto zacytował wypowiedź byłego premiera Izraela, Icchaka Szamira, który oskarżał Polaków o zamordowanie ojca (Szamira nie było wówczas w Polsce), a który twierdził, że „Polacy wyssali antysemityzm z mlekiem matki”

W czwartek, w rozmowie z Markiem Pompeo minister spraw zagranicznych RP zaakcentował fakt odnotowywania wielu głosów międzynarodowych wspierających Polskę w zaistniałej sytuacji. Sekretarz stanu USA wyraził pełne zrozumienie dla negatywnego stanowiska Polski wobec nieprzyjaznych wypowiedzi strony izraelskiej.

Ambasador USA w Polsce: Israel Katz powinien przeprosić za swoje słowa

Israel Katz, pełniący obowiązki ministra spraw zagranicznych Izraela, powinien przeprosić za swoje słowa – uważa ambasador USA w Polsce Georgette...

zobacz więcej

Sekretarz Stanu USA podziękował także za doskonałą – jak powiedział – współpracę w przygotowaniu merytorycznym i organizacyjnym warszawskiej konferencji bliskowschodniej.

Obaj rozmówcy omówili kwestie związane z realizacją ustaleń konferencji w ramach tak zwanego Procesu Warszawskiego, w tym perspektywę powołania grup roboczych zajmujących się tematami wskazanymi podczas spotkania.

Nawiązali też do idei współpracy – w ramach Procesu – polskich i amerykańskich instytucji badawczych. Współpracy ukierunkowanej na wsparcie międzynarodowej debaty w sprawach bliskowschodnich.

Ministrowie wyrazili ponadto satysfakcję z intensywności współpracy w sprawie wzmocnienia obecności amerykańskiej w Polsce. Sekretarz Pompeo potwierdził, że w najbliższym czasie Stany Zjednoczone przedstawią Polsce konkretne propozycje dotyczące obecności wojskowej. Wcześniej w wywiadzie dla jednego z portali ambasador Mosbacher informowała, że takie propozycje USA przedstawią w ciągu dwóch do trzech miesięcy.

źródło:
Zobacz więcej