RAPORT

Kampania 2020

Ukraina potwierdza starania o członkostwo w Unii i NATO. Rosja: To prowokacja

Szef Rady Najwyższej Andrij Parubij, prezydent Petro Poszenko i premier Wołodymyr Hrojsman (fot. PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO)

Na Ukrainie weszła w życie ustawa zatwierdzająca umieszczenie w konstytucji zapisu o dążeniu do członkostwa w Unii Europejskiej i NATO. Wywołało to niezadowolenie Rosji. Szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow oświadczył, że ustawa jest prowokacją wymierzoną w porozumienia ws. Donbasu.

Pięć lat temu Majdan spłynął krwią. Rosja wciąż chce pożreć Ukrainę

Mija pięć lat od najkrwawszych walk na Majdanie Niepodległości w Kijowie. 18 lutego 2014 roku jednostki podległe prezydentowi Wiktorowi...

zobacz więcej

Ustawa obowiązuje od czwartku. Dzień wcześniej została opublikowana w gazecie rządowej „Uriadowyj Kurier”. Prezydent Petro Poroszenko podpisał ten dokument we wtorek, w piątą rocznicę najbardziej krwawych wydarzeń podczas rewolucji godności na Majdanie Niepodległości i rozpoczęcia rosyjskiej agresji wobec jego kraju.

Poroszenko złożył swój podpis pod ustawą, stojąc na trybunie parlamentarnej z szefem Rady Najwyższej Andrijem Parubijem oraz premierem Wołodymyrem Hrojsmanem. Uczynił to w obecności przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska, który był gościem uroczystości.

Ławrow ma wątpliwości

– To, że prezydent Poroszenko z taką dumą i pompą podpisał ustawę, która zobowiązuje Ukrainę do wejścia do NATO, wywołuje u mnie jeszcze większe wątpliwości, czy on chce realizacji porozumień mińskich – oświadczył w czwartek Ławrow, cytowany przez agencję TASS.

– Od ludzi w Donbasie będzie się teraz wymagać pojednania w państwie (Ukrainie) nie na podstawie porozumień mińskich, lecz na podstawie konstytucji, w której znajduje się wymóg wejścia do NATO. Jest to prowokacja, której celem jest uśmiercenie mińskich ustaleń – dowodził minister.

Ustawę o wpisaniu dążeń do UE i NATO w konstytucji parlament Ukrainy przyjął 7 lutego. Tego samego dnia deputowani zwrócili się do NATO o przyznanie Planu Działań na rzecz Członkostwa (ang. Membership Action Plan – MAP) w tej organizacji. Zaapelowali, by stało się to już w grudniu, na jubileuszowym szczycie Sojuszu w Londynie.

Według grudniowego sondażu fundacji Inicjatywy Demokratyczne i Centrum Razumkowa w referendum w sprawie członkostwa Ukrainy w NATO gotowych jest wziąć udział 69 proc. obywateli tego kraju. 70 proc. z nich popiera włączenie ich kraju do Sojuszu Północnoatlantyckiego, przeciwko jest 26 proc., a 4 proc. nie ma w tej sprawie stanowiska.

Agresja Rosji przeciw Ukrainie rozpoczęła się w ostatnich dniach lutego 2014 r., gdy po trzech miesiącach protestów na Majdanie obalony został prorosyjski prezydent Wiktor Janukowycz, a władzę w Kijowie przejęły siły prozachodnie. Rosja zaanektowała wtedy należący do Ukrainy Krym, a wiosną w Donbasie wybuchł konflikt z prorosyjskimi separatystami, którzy zajęli część tego regionu i kontrolują go do dziś. W trwających tam walkach zginęło około 13 tys. ludzi.

źródło:

Zobacz więcej