Znany aktor sfingował „rasistowski” i „homofobiczny” napad na siebie

Gwiazda serialu „Imperium” została oskarżona o składanie fałszywych zeznań (fot. PAP/ EPA/TANNEN MAURY)

Jussie Smollett, znany z serialu „Imperium” amerykański aktor został oskarżony o składanie fałszywych zeznań. Mężczyzna zeznał, że zaatakowało go dwóch mężczyzn. Jak się jednak okazało, napad został sfingowany.

Tolkien oskarżony o rasizm i dyskryminację orków

Demonizowanie orków w trylogii Johna Ronalda Reuela Tolkiena „Władca pierścieni” bez próby zrozumienia ich motywacji wskazuje na rasistowskie...

zobacz więcej

Pod koniec stycznia aktor złożył zawiadomienie o napaści. Miało do niej dojść w Chicago. Smollet zeznał, że dwóch zamaskowanych mężczyzn założyło mu pętle na szyję i wykrzykiwało hasła odnoszące się do rasy aktora i homoseksualizmu, do którego przyznał się przed kilku laty. Mieli także krzyczeć: „To jest kraj MAGA”. MAGA to skrót od Make America Great Again – uczyń Amerykę znów wielką, i stanowi hasło zwolenników aktualnego prezydenta USA, Donalda Trumpa.

Sprawa wywołała wzburzenie w USA. W obronę aktora zaangażowali się m.in. politycy Partii Demokratycznej.

CBS Chicago dotarło do materiału filmowego, na którym widać, jak uczestnicy „napadu” kupują wykorzystane później w jego trakcie maski. Jeden z nich okazał się być osobistym trenerem aktora. Mężczyzn aresztowano, a następnie zwolniono. Policja podała, że poszli oni na współpracę ze służbami, a ich zeznania zmieniły bieg śledztwa. Aktorowi postawiono zarzut składania fałszywych zeznań.

Sprawa wciąż budzi duże emocje w USA. Do sytuacji odniósł się na Twitterze prezydent USA Donald Trump, który zapytał Smolletta: „Co z MAGA i milionami ludzi, których obraziłeś swoimi rasistowskimi i niebezpiecznymi komentarzami?”.

źródło:
Zobacz więcej